Facebook Google+ Twitter

Policja zwiera szyki przed długim weekendem

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-11 12:46

Wzmożone kontrole prędkości i trzeźwości, intensywniejsze patrole piesze i helikoptery – policja jest gotowa do długiego weekendu. Według danych policji, co piąty wypadek samochodowy spowodowany jest nieuwagą kierowcy.

Jednocześnie funkcjonariusze ostrzegają, by kierowcy wyjeżdżający na weekend odpowiednio przygotowali się do dalekiej podróży.

– Przypalanie papierosa, absorbująca rozmowa ze współpasażerami, przeglądanie mapy, a najczęściej rozmowa przez telefon powodują odwrócenie uwagi od drogi i często skutkują wypadkiem – mówi Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

Potwierdzają to amerykańscy badacze. Okazuje się, że rozmowa przez telefon komórkowy, także za pomocą zestawu głośnomówiącego, osłabia koncentrację i czas reakcji spowalnia się nawet o 20 proc., czyli tak jak po spożyciu alkoholu. – Rozmów nie możemy całkowicie zakazać. Mandat należy się tylko wtedy, jeśli kierowca rozmawia trzymając aparat w ręku. Radzimy, by to współpasażerowie odbierali telefon, a kierowca, jeżeli musi, by na chwilę zatrzymał się i wtedy porozmawiał – mówi Szyndler.

Przy okazji pięciodniowego weekendu policja prowadzi wzmożone działania na drogach. – W każdym miejscu, gdzie będzie wzmożony ruch, wyślemy dodatkowych funkcjonariuszy. W piątek i we wtorek policjanci będą się skupiali na drogach wjazdowych i wyjazdowych dużych miast, a w pozostałe dni, w pobliżu ośrodków turystycznych – wylicza Szyndler. W pogotowiu będą też czekały śmigłowce. W razie natężenia ruchu funkcjonariusze będą nadzorować drogi z powietrza.

MK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.