Facebook Google+ Twitter

Policjanci na stokach - sprawdzają się?

Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych na stokach pojawili się policjanci na nartach. Mogą karać za nadużycie alkoholu oraz egzekwować przepisy, stanowiące, by dzieci poniżej szesnastego roku życia jeździły w kaskach. Czy tak jest naprawdę?

 / Fot. Monika RemiszewskaFunkcjonariusze obecni są na stokach od 2003 roku. W tym roku, dzięki nowej ustawie o bezpieczeństwie na terenach narciarskich, służby mają większe kompetencje niż do tej pory.

W skład policyjnych patroli wchodzą doświadczeni narciarze, często osoby te są także instruktorami narciarstwa. Ich obecność na stokach gwarantuje nie tylko większe bezpieczeństwo samych narciarzy, ale ma również charakter prewencyjny – odstrasza złodziei, którzy czyhają na sprzęt narciarski pozostawiany przy wejściu do schronisk. Dodajmy, że nad bezpieczeństwem narciarzy czuwa też GOPR, TOPR oraz gestorzy wyciągów.

Mandaty - prawda czy mit?


Zgodnie z zapowiedziami funkcjonariusze mieli wystawiać mandaty za nadużycia alkoholu, brak kasków u dzieci poniżej szesnastego roku życia czy ogólnego stwarzania niebezpieczeństwa (np. za duża prędkość). "Czy policja na stokach jest w celach rekreacyjnych?" - pyta oburzony narciarz. Niestety, służby porządkowe nie odpowiadają na pytania, ale próbują się bronić. Jak?
W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, istnieje tzw. kodeks / Fot. Monika Remiszewska narciarski – dziesięć podstawowych, ale dobrowolnych zasad bezpieczeństwa w ruchu narciarskim. Policja uważa, że powinien on zostać usankcjonowany odpowiednimi przepisami karnymi.

Prawa, które obowiązują w owym dekalogu, to szybkość zjazdu dostosowana do umiejętności, wzgląd na inne osoby czy zatrzymywanie się tylko w razie absolutnej konieczności.

Pełny kodeks narciarski wraz ze szczegółowymi objaśnieniami oraz uwagami możemy znaleźć na stronie GOPR-u. Efektów działań funkcjonariuszy, jak na razie, nie ma. Liczba wypadków na stokach wciąż rośnie, a mandatów nie dostajemy. Czyżby znów skończyło się wyłącznie na obietnicach?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.