Facebook Google+ Twitter

Policjanci pilnują wejścia na Mount Everest

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-21 09:36

Policja nepalska ustawiła punkt kontrolny w obozie I na najbardziej uczęszczanej drodze na Mount Everest. Piętnastu oddelegowanych tam policjantów ma pilnować, by do 10 maja himalaiści nie podejmowali prób zdobycia wierzchołka Everestu. W tym czasie od strony chińskiej wniesiony ma być na szczyt znicz olimpijski.

W wyniku presji chińskiej władze Nepalu zdecydowały się na ograniczenie dostępu na szczyt. Himalaiści mogą wchodzić jedynie do wysokości, na której zlokalizowany jest obóz III. Do 10 maja niemożliwe będzie natomiast zakładanie obozu IV na Przełęczy Południowej, z której odbywa się większość ataków na szczyt.

Punkt kontrolny w obozie I ma sprawdzać, czy wspinacze nie zabierają do obozów położonych wyżej aparatów fotograficznych, kamer oraz telefonów satelitarnych. Używanie tych urządzeń w okresie trwania sztafety olimpijskiej w rejonie Everestu zostało zakazane przez władze Nepalu.

Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych tego kraju w rejon Everestu skierowano około dwudziestu policjantów z doświadczeniem wspinaczkowym oraz kilkunastu oficerów łącznikowych. Zapowiedziano, że w przypadku łamania obowiązujących obecnie przepisów policjanci mogą użyć siły. Druga połowa kwietnia oraz maj to szczyt sezonu wspinaczkowego w Himalajach.Krzysztof Renik, New Delhi/zr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.