Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27627 miejsce

Policjant autorem sztuki w tarnowskim teatrze

Autentyczne wydarzenia sprzed kilku lat stanowią trzon przedstawienia zatytułowanego „Fabryka”, którego światową prapremierę przygotowuje Tarnowski Teatr. Autorem scenariusza jest policjant Marcin Skóra.

Plakat zapowiadający światową prapremierę sztuki "Fabryka". Autorem projektu jest Maciek Sroka z Tarnowskiego Teatru. / Fot. proj. Maciek SrokaW Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego trwają gorączkowe przygotowania i próby do kolejnej premiery, wyjątkowej z kilku powodów. Po pierwsze, będzie to światowa prapremiera, a to nie często się zdarza na deskach rodzimych teatrów; po drugie - autorem scenariusza jest policjant. Sztuka zapowiadana jest jako dramat psychologiczny z wątkiem sensacyjnym w tle.

Przedstawienie nieprzypadkowo zatytułowano „Fabryka". Tak właśnie w policyjnym slangu określa się wydział kryminalny, którego naczelnikiem w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie jest Marcin Skóra, trzydziestoparoletni tarnowianin, od lat interesujący się teatrem.

Scenariusz „Fabryki” oparty został na faktach. Jego trzon stanowi opowieść o autentycznych i tragicznych wydarzeniach sprzed kilku lat, jakie miały miejsce w Tarnowie, a których bezpośrednim świadkiem od początku do końca był właśnie Marcin Skóra. Ta historia do dzisiaj jest dla niego traumatycznym przeżyciem. Przelanie tamtych doświadczeń na papier jest próbą podzielenia się nimi i uzewnętrznieniem tego, co wydarzyło się w przeszłości.
- Oglądając sztukę trzeba jednak pamiętać, że więcej w niej fikcji niż faktów. Skupiłem się bardziej na portrecie psychologicznym moich bohaterów. Chciałem pokazać, że świat nie jest tylko czarno-biały – mówi Marcin Skóra.

„Fabrykę” reżyseruje Andrzej Prokop, który w Tarnowie przygotował już spektakl „Cierpienia starego Wertera”. Zdaniem reżysera, na widzów „Fabryki” czeka sztuka z szerokim horyzontem sensacyjnym w tle i bardzo ciekawą konstrukcją psychologiczną głównego bohatera, uwikłanego pomiędzy konsekwencje specyficznym zawodu, a dom i życie prywatne.

W przedstawieniu wystąpią Robert Żurek (komisarz), Anna Lenczewska (żona komisarza), Przemysław Sejmicki (sierżant), Mariusz Szaforz (Młotek - informator) i Aleksandra Skóra (dziewczynka).

Prapremiera światowa odbędzie się 6 marca. Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Nie tylko dlatego, że bohaterowie „Fabryki” używają mocnego języka, ale bardziej ze względu na tematykę, psychologiczny wymiar spektaklu i dramatyczny finał.

Autor „Fabryki” ciekaw jest reakcji swoich kolegów policjantów. Sama sztuka może być przyczynkiem do dyskusji. - Policjant jest tu ściągnięty piedestału. Nie przedstawiam go tak jak w wielu filmach kryminalnych, kiedy to udaje się mu rozwiązać wszystkie sprawy. W sztuce policjant to normalny człowiek.

To pierwszy scenariusz autorstwa tarnowskiego policjanta. Naczelnik sekcji kryminalnej KMP w Tarnowie nie wyklucza następnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.