Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27771 miejsce

Policjant, Herod i Diabeł w nielepickiej szopce

Rymowanki, scenki teatralne, tańce i pastorałki. Tak właśnie wyglądał niedzielny wieczór w Nielepicach, który zgromadził całą lokalną społeczność na przedstawieniu o szopce bożonarodzeniowej. Szopce bardzo na czasie.

Aktorzy / Fot. Magdalena KasprzykZgodnie z tradycją w okresie bożonarodzeniowym wystawiano szopkę, w której do opowieści o narodzinach Jezusa dodawano wątki ludowe oraz elementy zwyczajowe związane z daną społecznością. Wystawiający śpiewali i rymowali bawiąc tym wszystkich przybyłych gości. Tradycja ta powoli ulegała zapomnieniu. O historii szopki bożonarodzeniowej można było się dowiedzieć jedynie z opowiadań, a nie osobistych doświadczeń. Tymczasem nielepicka społeczność odświeżyła tradycję i nadała jej nowy, współczesny wymiar. Obok zwyczajowych postaci jak Herod i Diabeł pojawił się też Policjant, który między innymi zażegnał spór między kłócącymi się pasterzami zabierając ich na komisariat. Również kwestie wypowiadane przez aktorów jak i sposób ich gry nawiązywał do obecnych czasów oraz życia całej miejscowości.

Inicjatorem przedsięwzięcia było Nielepickie Koło Gospodyń Wiejskich. Przedstawienie powstało bardzo spontanicznie, ponieważ zaledwie dwa tygodnie temu narodził się pomysł aby na zakończenie okresu bożonarodzeniowego zorganizować szopkę, a już kolejnego dnia powstawał scenariusz, obmyślano scenografię i poszukiwano aktorów. Podstawowym kryterium była chęć zaangażowania się i poświęcenia czasu na próby oraz naukę roli. Herod i Anioł / Fot. Magdalena KasprzykKażdy, czy to osiemnastolatek czy czterdziestolatek, mógł się zgłosić i pomagać w organizacji przedstawienia. Przez dwa tygodnie prób młodzież i dorośli, którzy wspólnie pracowali nad doskonaleniem przedstawienia, szlifowali grę aktorską oraz przygotowywali scenę i kostiumy.

By obejrzeć nielepicką szopkę przybyli nie tylko mieszkańcy Nielepic, ale również specjalnie zaproszeni goście, między innymi przedstawiciele lokalnej władzy, pani wójt, sołtys Nielepic oraz radni. Przedstawienie nie tylko zgromadziło, ale także zintegrowało całą społeczność. Młodzież i dorośli, połączeni we wspólnym przedsięwzięciu, nawiązali ze sobą jeszcze lepszy kontakt, a poza tym sprawili wiele radości przybyłym gościom, którzy rozbawieni przedstawieniem, spojrzeli zupełnie inaczej, na przecież tak dobrze znanych im aktorów, jednak nie do poznania w nowej roli.

Inicjatywa Nielepickiego Koła Gospodyń Wiejskich pokazuje jak niewiele trzeba by móc uczestniczyć w życiu najbliższej społeczności, wystarczy otwartość i chęć zaangażowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.