Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12820 miejsce

Polickie Lapidarium - przeszłość zamknięta w kamieniu

Na terenie gminy Police znajduje się jedno z piękniejszych Lapidariów w Polsce. Składa się z około 125 elementów sztuki sepulkralnej, zebranych z ponad 20 cmentarzy znajdujących się na ziemi polickiej.

Rzeźba znajdująca się przy samym wejściu do Lapidarium. / Fot. Hanna SpinalskaLapidarium to miejsce, w którym prezentowane i przechowywane są fragmenty rzeźb, nagrobków, czy też pomników. Ekspozycje znajdują się zazwyczaj na świeżym powietrzu lub w zamkniętych pomieszczeniach.

Lapidarium w Policach składa się z około 125 elementów sztuki sepulkralnej, zebranych z ponad 20 cmentarzy znajdujących się na ziemi polickiej. Na mapie pochodzącej z początku XX wieku widnieje ponad 25 cmentarzy, które znajdowały się w obrębie dzisiejszej gminy Police. Większość z nich można odnaleźć do dziś, jednak są w bardzo złym stanie.

Na ziemi polickiej do 1939 roku istniały 3 nekropolie : w Mścięcinie, przy ulicy Tarnowskiej oraz na terenie obecnego parku Staromiejskiego.

Po II wojnie światowej cmentarze, szczególnie niemieckie i żydowskie, były nagminnie dewastowane i plądrowane przez lokalną ludność. Kradziono stare płyty nagrobne wykonane ze szlachetnych odmian kamieni, które kamieniarze przerabiali na nowe.

Płyty nagrobne w polickim Lapidarium. / Fot. Hanna SpinalskaW latach 60. i 70. ubiegłego stulecia władze postanowiły zlikwidować stare cmentarze, a pozostałe po nich tereny przekształcono w parki oraz skwery. Pozostałe kamienie nagrobne służyły jako tani budulec wykorzystywany do wznoszenia miejskich ozdobnych murków, odbudowy klombów, a nawet piaskownic dla dzieci.

Gdy pod koniec lat 90. niemieccy turyści zaczęli napływać do Polic, władze postanowiły rozwiązać wstydliwą kwestię niemieckich cmentarzy. Postanowiono stworzyć Lapidarium. Projekt i inwentaryzację zachowanych elementów nagrobnych powierzono Janowi Maturze, który jest autorem licznych publikacji na temat polickich nekropolii.

Lapidarium mieści się w parku Staromiejskim, gdzie przed wojną znajdował się cmentarz. Można tam zobaczyć liczne stelle, stylizowane pnie i kolumny, krzyże oraz płyty nagrobne z widocznymi inskrypcjami. Uroczyste otwarcie odbyło się 30 września 1998 roku z udziałem władz samorządowych gminy i delegacji ze strony niemieckiej. Polickie Lapidarium ma pełnić funkcję pomnika tolerancji.

Płyty nagrobne w polickim Lapidarium / Fot. Hanna SpinalskaPolickie Lapidarium / Fot. Hanna SpinalskaLapidarium. / Fot. Hanna Spinalska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.