Facebook Google+ Twitter

Policyjny protest na ulicach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-20 07:50

Ponad 6,5 tys. policjantów, strażaków i pograniczników protestowało na ulicach Gdańska i Krakowa. Buntowali się przeciw cięciom w budżecie resortu spraw wewnętrznych i planowanym przez rząd reformom systemu emerytur mundurowych.

 / Fot. Grzegorz Mehring "Polska"W Gdańsku protestowało ponad 3 tys. osób, głównie policjantów z Pomorza, Kujaw i Podlasia. Słychać było wystrzały petard i gwizdy. Mundurowi krzyczeli "złodzieje, złodzieje". - Rząd nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec nas i do tego chce nam odebrać wcześniejsze emerytury - narzeka Józef Partyka, szef związku policjantów na Pomorzu. - Na dodatek chce nas skłócić ze społeczeństwem, przedstawiając nieprawdziwy wizerunek służb mundurowych. Ale jakoś nikt nie mówi o tym, jakie w naszej pracy podejmujemy ryzyko - żali się policjant.

Jeszcze ostrzejsze nastroje panowały w Krakowie, gdzie na ulice wyszło wczoraj ponad 3,5 tys. osób. "Grzegorz Schetyna to kawał sk...a" - skandowali mundurowi. Uzbrojeni w gwizdki, syreny i petardy ustawili przed wejściem do urzędu wojewódzkiego dwie trumny symbolizujące śmierć mundurówek. Trzymali transparenty z hasłami "Ręce precz od naszych emerytur".

To właśnie zapowiadana przez rząd reforma systemu emerytur mundurowych jest powodem protestu funkcjonariuszy. Według projektowanych przepisów, aby przejść na emeryturę, funkcjonariusz mundurówki musiałby przepracować nie 15, a 25 lat. Prawo do pełnych świadczeń miałby po skończeniu 55 lat.

- Ja już 12 lat pracuję w policji i teraz rząd serwuje mi taką niespodziankę, akurat na trzy lata przed przejściem na emeryturę - żali się Piotr Michalski, który aż z Lublina przyjechał do Krakowa na demonstrację.

Zbuntowani pracownicy mundurówki straszą, że jeśli wcześniejsze emerytury zostaną odebrane, wielu młodych funkcjonariuszy odejdzie ze służby. Nie dziwi to Zbigniewa Jagiełły z NSZZ Policjantów. - Policjanci, żeby mieć godną emeryturę, musieliby przepracować co najmniej 35 lat - mówi "Polsce" Jagiełło.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.