Facebook Google+ Twitter

Polimex bankrutem? Wszystko zależy od banków

Polimex-Mostostal to ostatnia duża firma budowlana, kontrolowana przez polski kapitał. Pozostałe zbankrutowały, ulegając konkurencji, zbyt tanio budującej autostrady. Poważne kłopoty ma też Polimex, który winien jest bankom 870 mln. zł.

 / Fot. By J23-007 (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsPolimex-Mostostal to ostatnia duża firma budowlana, kontrolowana przez polski kapitał. Pozostałe zbankrutowały, ulegając konkurencji, zbyt tanio budującej autostrady. Poważne kłopoty ma też Polimex, który winien jest bankom 870 mln zł. Do tego dochodzą gwarancje na 2 mld zł. Tak wysokiego zadłużenia firma na pewno nie będzie w stanie udźwignąć.

Wszystko zależy teraz od banków. Wierzyciele zażądać spłaty kredytów albo, zamieniając część zadłużenia na akcje firmy, uratować ją. Decyzja zapadnie 3 czerwca.

Jak podaje [/a]rp.pl[/b], najwięksi kredytodawcy to PKO BP (340 mln zł na poziomie samej spółki matki oraz 1,2 mld gwarancji na koniec 2013 roku) i Bank Pekao kontrolowany przez włoski UniCredit (210 mln zł kredytów i 120 mln zł gwarancji), ponadto BOŚ (50 mln zł) i BZ WBK (40 mln zł).

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że najtrudniej do planu ratunkowego przekonać Pekao. Już w 2012 roku właśnie ten bank niemal storpedował zawarcie porozumienia Polimexu z wierzycielami. Udało się do niego doprowadzić dopiero za wstawiennictwem Ministerstwa Skarbu.

Potencjalna upadłość Polimexu mogłaby przynieść poważne konsekwencje gospodarcze, ponieważ firma zaangażowana jest w dwa największe w sektorze energetycznym przedsięwzięcia: rozbudowę Elektrowni Opole i Elektrowni Kozienice. "W razie niewydolności lub bankructwa Polimeksu zastąpienie partnera budowlanego byłoby mniej dotkliwe dla realizacji kontraktów, niż gdyby podobna sytuacja dotyczyła dostawcy technologii" – wyjaśnia osoba związana z jednym z wykonawców.

Z dużych, polskich firm budowlanych pozostał już tylko Polimex-Mostostal. Budując drogi, zbankrutowały m. in.: Hydrobudowa, PBG, DSS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Państwo w którym panują zdrowe relacje gospodarcze dba o interesy podatnika. Gdy dochodzi do wydawania dużych pieniędzy z budżetu na inwestycje dąży się do tego aby zarobiły rodzime firmy. Tym samym wzmocniły się finansowo tak aby startować do rywalizacji z innymi firmami na międzynarodowym rynku. Państwo ma interes w tym aby firmy zarabiały i płaciły podatki na rzecz państwa , które te firmy spiera.

h

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co mówi senator PO o budowie autostrad na posiedzeniu senatu.
Polecam , dla rozjaśnienia
http://www.youtube.com/watch?v=Kr8yydgUPtQ

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/komorowski-sie-lupnal,136148.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zarzuciłem Szychlińskiej , że nie podaje źródeł swoich rewelacji po czym zrobiłem podobnie.
Zatem
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDEQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.tvn24.pl%2Fwiadomosci-z-kraju%2C3%2Fkomorowski-sie-lupnal%2C136148.html&ei=_C6UU4-eLMP17AburYCYCw&usg=AFQjCNHrTw32GgiNbPuW5alNyZ5D58-e9A&bvm=bv.68445247,d.bGE&cad=rja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szychlińska jeśli powołuje się Pani na informację o podpisaniu przetargu na Pendolino jeszcze w połowie roku 2007, to proszę wskazać źródła.
Sam szukałem coś na ten temat i nie znalazłem . Jeżeli jednak ta informacja była prawdziwa to powinna być zamieszczona w pierwszej 50 wiodących przeglądarek internetowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I PO z koalicjantem to widzi i nie reaguje? Ordynacji nie zmienia? Pozwala, żeby samorządowcom warunki dyktowały partie ?

Ano nie zmienia. Ano nie reaguje.
Raz tamci ich, raz oni tamtych. Wszyscy razem wyborcę. Mają. Tam gdzie... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Samorządowcy z PiS-u . Nad wszystkim czuwa prezio :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

/W regionach gdzie RZĄDZI PiS jest najgorzej . SAMORZĄDowcy nie potrafią napisać wniosków o dotacje unijne/

To sami się rządzą, czy PiS rządzi ? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli pan Robert nie widzi zmian zachodzących w Polsce to jest albo niewidomy albo ....?
Proszę policzyć te tysiące autostrad, dróg ekspresowych , wszelkich remontów i dodatni PKB - 3,5 % . Zbankrutowały firmy które porwały się z motyką na księżyc .
Poprzednia partia rządząca domagała się komisji ws Pendolino . Jakoś ucichła kiedy wyszło na jaw ,ze to właśnie PiS podpisał przetarg na te pociągi .
W regionach gdzie rządzi PiS jest najgorzej . Samorządowcy nie potrafią napisać wniosków o dotacje unijne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może jakby krasnoludki zaczęły budować, to Tusk niewiele by miał wspólnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.