Polish Masters: Arena Euro 2012 ponownie gości piłkarskie gwiazdy

Mistrzostwa Europy przeszły już do historii, jednak trzy mecze Euro 2012 to nie koniec wielkich piłkarskich emocji na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. W ten weekend stolica Dolnego Śląska gości międzynarodowy turniej Polish Masters.

/ Fot. Marcin Kubiś/CC BY-SA 3.0W wyniku piątkowego losowania wyłonione zostały dwie pary, które pierwszego dnia turnieju rozegrały mecze półfinałowe. W pierwszym Baskowie z Athletic Bilbao zmierzyli się z dowodzonym przez Dicka Advocaata PSV Eindhoven, zaś w drugim gospodarz turnieju Śląsk Wrocław podjął ćwierćfinalistę ubiegłorocznej edycji Ligii Mistrzów - Benficę Lizbona.

We Wrocławiu kibicują „po staremu”

Euro2012 przyzwyczaiło nas do kulturalnego dopingu i doskonałej zabawy na trybunach. W ubiegłą środę obraz pięknego kibicowania na europejskim poziomie zakłóciły doniesienia o „wątpliwej gościnności” kibiców z Podgoricy, gdzie Mistrz Polski rozgrywał swój pierwszy mecz w eliminacjach do LM. Na szczęście ten rodzaj dopingu jest daleki kibicom z Polski. Wrocławskie trybuny zapełniły się całymi rodzinami, które w spokoju i dobrym humorze obejrzały mecze z udziałem czołowych drużyn Starego Kontynentu.

Od strony sportowej: Athletic Bilbao - PSV Eindhoven

Podczas spotkania Athletic Bilbao - PSV Eindhoven na stadionie panowała iście piknikowa atmosfera. Gra obu zespołów również nie była zbyt zacięta. W pierwszej połowie dwie groźne sytuacje miał kapitan Holendrów Mark van Boomel, ostatecznie jednak żadnej z nich nie udało się przekuć na bramkę. Pierwsze trafienie w całym turnieju odnotowano dopiero w 73 minucie. Zdobywcą gola dla PSV okazał się Georginio Wijnaldum.

Chwilę później okazję na wyrównanie mieli gracze z Hiszpanii, jednak obrona PSV zachowała się przytomnie i nie dopuściła do tego, by futbolówka wpadła do pustej bramki. Ostatecznie do zmiany wyniku nie doszło i pierwszym finalistą Polish Masters został PSV Eindhoven.

Athletic Bilbao - PSV Eindhoven 0:1 (0:0)

Bramki: 73' Wijnaldum

Pierwsze jedenastki:
Athletic: Iraizoz, Iraola, Perez, Gurpegui, Aurtenetxe, Iturraspe, Susaeta, Ruiz de Gallareta, Toquero, De Marcos, Lopez.
PSV: Waterman, Bouma, Gerdes Filho, Van Bommel, Toivonen, Strootman, Lens, Hutchinson, Mertens, Willems, Nasringh.

Tytoń grzał ławę...

Nieco zawiedzeni mogli być ci, którzy spodziewali się, że w sobotę zobaczą Przemysława Tytonia w akcji. Bramkarz reprezentacji Polski, na co dzień reprezentujący barwy PSV, sobotni półfinał spędził na ławce rezerwowych.

Od strony sportowej: Śląsk Wrocław - Benfica Lisbona

- Choć by tu Ajax przybył. Choćby Benfica grała. Wiara kibiców Śląska zawsze przy nim stała - tą znaną klubową przyśpiewką zaintonowaną przez najwierniejszych kibiców Śląska Wrocław rozpoczął się drugi z półfinałów. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą trener Mistrzów Polski do gry desygnował tę samą „jedenastkę”, która grała trzy dni wcześniej w Podgoricy.

Wrocławianie pechowo rozpoczęli spotkanie i już w 19 minucie, po strzale Oscara „Cardozo” Marin, słowacki bramkarz Śląska musiał wyciągać piłkę z siatki. W dalszej części gry stroną przeważającą wciąż byli goście z Portugalii, jednak cyfry na tablicy wyników do końca pierwszej połowy nawet nie drgnęły.

Zmianę wyniku na 0:2 przyniosła 60 minuta, kiedy to po stałym fragmencie gry Mariana Kelemena pokonał kapitan Benfiki - Anderson „Luisao” Silva.

W 67 minucie bramkę kontaktową dla Śląska zdobył Rok Elsner. Słoweniec mocnym strzałem z dystansu zaskoczył Arturo Moralesa. Wrzawa po pierwszym golu jeszcze nie ucichła, a kibice z Wrocławia znów mięli powód do radości, bowiem kilkanaście sekund później do remisu (2:2) doprowadził Waldemar Sobota.

Radość Śląska nie trwała jednak długo, już w 73 minucie na prowadzenie powrócili gracze Benfiki. Carlos Martins dopadł do odbitej od poprzeczki futbolówki i bez problemu wpakował ją do bramki Kelemena. Wynik na 2:4 w przedostatniej minucie regulaminowego czasu gry ustalił Osvaldo Gaitan, zapewniając Benfice Lizbona miejsce w finale turnieju Polish Masters.

Śląsk Wrocław - Benfica Lizbona 2:4 (0:1)

Bramki: 19' Cardozo, 60' Luisao, 67' Elsner, 68' Sobota, 73' Martins, 89' Gaitan

Śląsk: Kelemen, Socha, Kowalczyk, Pawelec, Mraz, Elsner, Kaźmierczak, Sobota, Cetnarski, Mila, Ł. Gikiewicz.
Benfica: Morales, Luisao, Javi Garcia, Cardozo, Bruno Cesar, Nolito, D'Jalo, Maxi, Garay, Malgarejo, Witsel.

Spotkanie finałowe oraz mecz o 3. miejsce zaplanowano na niedzielę.