Facebook Google+ Twitter

Politechnika Śląska tworzy jedyne w Polsce laboratorium VR

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-10-04 08:50

Naukowcy z Politechniki Śląskiej razem z firmą i3D tworzą pierwsze w Polsce i w tej części Europy Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. Kosztem 4 mln euro będzie ono od czerwca działać w powstającym Parku Naukowo-Technicznym.

Przestrzenne przedstawienie rzeczywistości pozwala zobaczyć ją taką, jaka jest naprawdę, choć odbiorca takiego obrazu może znajdować się tysiące kilometrów dalej – mówi Jakub Kochański z i3D. / Fot. Dziennk ZachodniAnimacje w najnowocześniejszych grach komputerowych oraz trójwymiarowe kino, w którym aby w pełni "zatopić" się w obrazie trzeba ubrać specjalne okulary zainspirowały naukowców do wykorzystania tej technologii w dydaktyce oraz przemyśle. Wczoraj o zaletach poznawania świata dzięki wirtualnej rzeczywistości mieli okazję przekonać się dziennikarze. Zakładając specjalne okulary i uzyskując przestrzenny, a nie płaski obraz zwiedzili lotnisko w Pyrzowicach, zobaczyli lądującego boeinga, przeszli autentycznymi korytarzami kopalni Guido w Zabrzu.

- Trzymając komputerową myszkę możemy dotknąć przedmiotu, przesunąć go, obejrzeć od spodu, uruchomić, sprawdzić jak działa. Jedynym ograniczeniem jest tu nasza wyobraźnia - mówi Jakub Kochański z i3D.

Jak w praktyce wykorzystywana jest wirtualna technologia? Trwają rozmowy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, by technologia była wykorzystywana przy symulacji operacji. Jak mówi dziekan Wydziału Mechanicznego-Technologicznego PS, prof. Jerzy Świder, wirtualny świat to już nie tylko zabawa, ale i technika wspomagająca inżynierską wiedzę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.