Facebook Google+ Twitter

Politycy i żołnierze świętują rocznicę "Cudu nad Wisłą"

Dziś przypada 89. rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Od wczoraj w całym kraju trwają uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie.

Bitwa Warszawska / Fot. Domena publiczna/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish-soviet_war_1920_Polish_defences_near_Milosna,_August.jpgDziś o 10.30 w ramach obchodów upamiętniających Bitwę Warszawską prezydent Lech Kaczyński wręczył 11 nominacji generalskich oficerom Wojska Polskiego i 2 awanse na stopień nadinspektora policji. Uroczystość odbyła się w Pałacu Belwederskim. Zdaniem Prezydenta „Polska musi mieć siły zbrojne, które odpowiadają jej miejscu w NATO i w Unii Europejskiej, dlatego nie można oszczędzać na armii” - podaje Polska TheTimes. Natomiast o 12 nastąpiła uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego.

Tymczasem Premier Donald Tusk wybrał się do Afganistanu, by odwiedzić polskich żołnierzy stacjonujących w Ghazni. Powiedział, że we wtorek rząd zamierza zająć się zakupem nowego sprzętu, m.in. śmigłowców. - Przede wszystkim musi być sprzęt, bo nie ma pożytku z żołnierzy, których nie można przewieźć względnie bezpiecznie, czy wyposażyć w broń. Jeśli będzie taka potrzeba uchwałą Rady Ministrów będziemy decydować o natychmiastowym zakupie stosownego sprzętu i wysłaniu tutaj do Ghazni. Mówimy o bardzo szerokiej gamie - podaje TVN24. Podkreślił przy tym, że na razie rząd nie zamierza wysyłać do Afganistanu nowych żołnierzy. Choć nie wykluczył takiej możliwości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przypomniał również o kapitanie Danielu Ambrozińskim, który zginął w poniedziałek w Afganistanie. Zwrócił przy tym uwagę, że 15 sierpnia, to „dzień dumy z oręża polskiego, dzień dumy z odwagi polskich żołnierzy na przestrzeni dziejów”, który stał się dniem żałoby po „kolejnym bohaterze w dziejach polskiego oręża”.

Hołd poległemu żołnierzowi złożył również prezydent Lech Kaczyński, podczas dzisiejszych odchodów. - Na wojnie są ofiary, ale nasze siły zbrojne muszą uczestniczyć w takich operacjach jak te w Iraku, czy w Afganistanie. To nasz obowiązek - podaje TVN24. Dodał przy tym: - Wojna jest wojną. Na wojnie są ofiary. Zginęli nasi żołnierze w Iraku, są ofiary i w kolejnej wielkiej operacji. Ale trzeba sobie jasno powiedzieć nasze siły zbrojne muszą w tego rodzaju operacjach uczestniczyć. To nasz obowiązek, jako ludzi należących do pewnego kręgu cywilizacyjnego. Nasz obowiązek jako polskich patriotów - podaje TVN24. Zdaniem prezydenta Polska jako członek Paktu Północnoatlantyckiego i sojusznik Stanów Zjednoczonych uczestniczy w operacjach, które mają na celu niesienie pokoju i stabilizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

I tak jak napisała Pani Magda należy to rozumieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie cuda zdarzają się u polityków, w rzeczywistości z pewnością nie, zwłaszcza w rzeczywistości wojennej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale wg tego co wiem to nie był żaden cud tylko wynik pracy polskiego wywiadu. Więc nie było to żadne wydarzenie nie dające się wytłumaczyć ale wypracowane, dobrze obmyślone działanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za miły komentarz. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Weroniko ładnie to napisałaś. Dzisiaj jest Święto Żołnierza tego spod Warszawy, Lenino, Kołobrzegu i Berlina, żołnierza, który na przestrzeni wieków walczył o Polskę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.