Facebook Google+ Twitter

Politycy o mediach publicznych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-10 10:47

Politycy, którzy gościli w Salonie Politycznym Trójki w Polskim Radiu, rozmawiali o reformie mediów publicznych.

Paweł Graś z PO uważa, że nowa ustawa medialna będzie korzystna dla mediów publicznych. Jego zdaniem, także ustawa zwalniająca emerytów, rencistów i bezrobotnych z opłaty abonamentu jest uzasadniona, ponieważ te grupy maja najmniejsze dochody. Graś zaznaczył, że rząd gwarantuje ochronę dla funkcjonowania mediów publicznych.

Eurodeputowany Adam Bielan z PiS przypomniał, że niektórzy emeryci, na przykład byli funkcjonariusze SB, pobierają wysokie emerytury. Jego zdaniem, zwolnienie z abonamentu jest bardzo niebezpieczne dla Polskiego Radia, pociągnie też za sobą komercjalizację Telewizji Polskiej, która będzie zmuszona konkurować ze stacjami niepublicznymi.

Szef Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek zwrócił uwagę, że ustawa jest zagrożeniem dla rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, które pełnią bardzo ważną i trudną do zastąpienia funkcję na rynku mediów w Polsce. Polityk przypomniał, że rząd, który dużo mówi o konieczności decentralizacji, zaniedbuje ją na rynku mediów.

Jolanta Szymanek - Deresz z klubu Lewicy zauważyła, że wczorajsza debata skoncentrowana na krytyce Telewizji Polskiej, pominęła fakt, ze likwidacja abonamentu jest zagrożeniem przede wszystkim dla Polskiego Radia. Posłanka przypomniała, ze projekt Lewicy godził interesy mediów publicznych i ich odbiorców poprzez możliwość odliczania abonamentu od podatku. Jej zdaniem, projekt rządowy jest nieprzemyślany i ma cechy populistyczne. Według Jolanty Szymanek - Deresz, postulowane zwolnienia emerytów, rencistów i bezrobotnych z płacenia abonamentu miało na celu zjednanie przychylności tych grup wobec rządu.

Jarosław Kalinowski z PSL powiedział, że ustawa medialna, choć nie jest idealna, oznacza krok w stronę odpolityczniania mediów publicznych.

Szef Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek i rzecznik PiS Adam Bielan uznali, że prezydent powinien zwołać okrągły stół, który zająłby się problemem reformy mediów publicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.