Facebook Google+ Twitter

Politycy o planowanych zmianach w konstytucji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-25 16:53

Szef klubu Platformy Obywatelskiej opowiada się za osłabieniem prezydenckiego weta. To jedna z kilku propozycji zmian w konstytucji proponowanych przez byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego - Marka Safjana, Jerzego Stępnia i Andrzeja Zolla.

Zbigniew Chlebowski przyznaje, że jest zwolennikiem rozwiązań obowiązujących we Francji, gdzie do odrzucenia weta potrzebna jest zwykła większość. Jego zdaniem, odebrałoby to możliwość "paraliżowania" przez głowę państwa prac rządu. Chlebowski przypomniał, iż w ustawie zasadniczej jest wyraźny zapis, że to rząd prowadzi politykę społeczno-gospodarczą. Rada Ministrów nie może jednak skutecznie prowadzić tej polityki, skoro prezydent skutecznie zawetował czy wysłał do Trybunału Konstytucyjnego ponad 30 projektów - podkreślił szef klubu PO.

Jednak - według Chlebowskiego- takie zmiany miałyby wejść w życie najwcześniej od początku nowej kadencji prezydenta. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość już zapowiada, że nie poprze podobnych zapisów.

Poseł Andrzej Dera krytycznie ocenia inicjatywę byłych prezesów TK i pomysł nazywa wprost politycznym biciem piany. Jego zdaniem prezydenckie weto jest niezbędne, by polskie prawo było dobrej jakości. Jak zaznaczył, po to wprowadza sie weto i podwyższony próg wymagany do jego odrzucenia, by poszczególne frakcje przekonywały się do swoich racji merytorycznie, a nie politycznie.

Obecnie do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest kwalifikowana większość 3/5 głosów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.