Facebook Google+ Twitter

Politycy o prof. Geremku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-13 17:49

- Jestem najgłębiej poruszony - powiedział prezydent Kaczyński dziennikarzom na wieść o śmierci Bronisława Geremka. Dodał, że jest to strata, bo był to "człowiek wyjatkowo inteligentny", "mający wielkie miejsce w naszej historii".

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski jest poruszony nagłą śmiercią eurodeputowanego Bronisława Geremka.
Marszałek Sejmu podkreśla, że śmierć Bronisława Geremka będzie najbardziej odczuwalna na forum polityki międzynarodowej. W jego opinii profesor miał niewątpliwie ogromny autorytet poza granicami kraju. Komorowski podkreślił, że miał on niewątpliwy szacunek w środowiskach dyplomatycznych.

Odszedł człowiek prawy i wielki patriota - tak o Bronisławie Geremku powiedział Bogdan Klich. Minister obrony dodał, że Bronisław Geremek często swoją postawą wykraczał poza ramy polskiej polityki. Bogdan Klich powiedział, że żegna jednego z mistrzów własnej młodości. Szef MON podkreślił, że profesor był wybitną osobą, która była autorytetem dla wielu, w tym dla niego. Zdaniem Klicha Bronisław Geremek dawał przykład uczciwości w polityce.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz - Wolski uważa, że trudno przecenić zasługi profesora Bronisława Geremka dla polskiej polityki zagranicznej.
Saryusz - Wolski podkreśla wielki szacunek, jakim cieszył się Geremek na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem profesor położył fundamenty pod polską dyplomację i pomagał wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Na wiadomość o tragicznej śmierci profesora Bronisława Geremka zareagował premier Donald Tusk. Oświadczenie szefa gabinetu przesłało Informacyjnej Agencji Radiowej Centrum Informacyjne Rządu:
"Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci profesora Bronisława Geremka, wybitnego mediwisty, działacza demokratycznej opozycji, współtwórcy Sierpnia 80, ministra spraw zagranicznych w niepodległej Polsce. Bronisław Geremek był człowiekiem bez reszty oddanym sprawom Polski i Polaków, a swoją wiedzę i doświadczenie oraz wielki międzynarodowy autorytet wykorzystywał w Europie i na świecie dla dobra Ojczyzny. Miałem zaszczyt przez wiele lat współpracować z profesorem Bronisławem Geremkiem. Lata te na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Był on człowiekiem porozumienia i dialogu, zaś jego ideą było łączenie ludzi, a nie ich dzielenie, łagodzenie obyczajów oraz studzenie emocji. Polska nauka i polityka straciły wielkiego człowieka, a wielu spośród nas prawdziwego przyjaciela - pisze w oświadczeniu premier Donald Tusk.

Profesor Geremek był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sceny politycznej - powiedział eurodeputowany, Jerzy Buzek, wspominając zmarłego dziś profesora.
Były premier podkreślił, że dzięki takim ludziom jesteśmy dziś wolnym krajem. "Należał na pewno do najwybitniejszych przedstawicieli naszego nurtu wyzwoleńczego" - dodał.
Jerzy Buzek powiedział, że profesor Geremek był postacią, która skupiała wokół siebie ludzi. Potrafił też zachęcać innych i dawać im dobre pomysły. Ponadto był gorącym patriotą. "W parlamencie Europejskim, gdzie zasiadał ostatnio - Geremek zawsze walczył o sprawy polskie" - powiedział Jerzy Buzek.

Ksiądz Adam Boniecki powiedział, że profesor Geremek był człowiekiem z wizją. Jego śmierć przeżywam jako stratę przyjaciela - powiedział redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego.
Podkreślił, że śmierć Geremka to niepowetowana strata człowieka, który ma wizję, którą realizuje nawet idąc pod prąd. "Bardzo wielu ludzi tę śmierć przeżywa jako stratę przyjaciela" - dodał ksiądz Boniecki.

Profesor zginął w wypadku samochodowym w Wielkopolsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.