Facebook Google+ Twitter

Politycy o zakończeniu konfliktu gazowego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-18 13:44

Dywersyfikacja dostaw gazu oraz zmiany w bilansie energetycznym Polski - to zdaniem polityków najważniejsze wnioski, jakie powinniśmy wyciągnąć po zakończonym konflikcie gazowym między Rosją a Ukrainą. Politycy zgodnie twierdzą, że Polska powinna zabezpieczyć się na wypadek powtórki gazowego kryzysu na Wschodzie.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski mówi, że konieczne będzie przyspieszenie wprowadzenia najważniejszych zmian w polskiej i unijnej polityce energetycznej. Chodzi przede wszystkim o dywersyfikację dostaw gazu do Europy. Polityk podkreślił, że w tej kwestii Europa powinna działać solidarnie.

Minister Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta uważa, że priorytetem jest uniezależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu ponieważ podobne problemy z dostawami surowca z tego kraju mogą się powtarzać.

Konkretne rozwiązania tego problemu proponuje przewodniczący klubu poselskiego PSL Stanisław Żelichowski. W opinii polityka, Polska powinna podłączyć się do sieci gazociągów europejskich, zbudować instalacje służące do gazyfikacji węgla oraz budowanie gazoportów.

Tymczasem przewodniczący poselskiego klubu Lewicy Wojciech Olejniczak ostrzega, że należy działać jak najszybciej. Zaznacza, że sytuacja na wschodzie nadal nie jest stabilna i kolejne konflikty między Rosją i Ukrainą są tylko kwestią czasu.

W poniedziałek Naftohaz i Gazprom mają podpisać umowę o tranzycie i handlu gazem w tym roku. Władimir Putin i Julia Tymoszenko poinformowali po rozmowach w Moskwie, że od razu po tym zostanie wznowiony przesył paliwa przez Ukrainę do Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Rosja Ukraina gaz


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.