Facebook Google+ Twitter

Politycy opozycji komentują sprawę ujawnionych nagrań

Nasza reporterka Dorota Pardecka rozmawia z Bronisławem Komorowskim (PO), Janem Rokitą (PO), Ryszardem Kaliszem (SLD), Jarosławem Kalinowskim (PSL) i Arnoldem Masinem (LPR) na temat dzisiejszych wydarzeń w parlamencie.

fot. MWMEDIARyszard Kalisz (SLD)


Na terenie Sejmu dokonywane jest przestępstwo. Mamy do czynienia z formą korupcji – w zamian za poparcie załatwia się pozytywne rozpatrzenie sprawy sądowej. Ziobro powinien natychmiast wszcząć postępowanie karne przeciw Lipińskiemu z wnioskiem o uchylenie mu immunitetu.

PiS stracił moralne prawo do rządzenia Polską. Chcemy jak najszybszego rozwiązania tego parlamentu. Jeśli partia Kaczyńskich nie zgodzi się na samorozwiązanie Sejmu, zbierzemy 231 posłów i zgłosimy konstruktywne wotum nieufności. Prowadzimy na ten temat rozmowy ze wszystkimi poza PiS-em i LPR-em.fot. MWMEDIAJarosław Kalinowski (PSL)


Wczoraj rozmawialiśmy z PiS, ale wczoraj był jeszcze zupełnie inny dzień. Dzisiaj rozmowy są zawieszone. Nie widzę możliwości, by mogły zostać wznowione. Dziś konieczne są konsultacje parlamentarne na temat dróg wyjścia z aktualnej sytuacji. Wotum nieufności, proponowane przez SLD, to jest tylko jedna z dróg wyjścia z tego kryzysu.

Swoją drogą pamietam, kiedy pana Leppera "pompował" Miller, Kaczyński, ojciec Rydzyk. Mówili, że to taki wspaniały człowiek, że trzeba dać mu szansę, a dziś z pobudek taktycznych także Platformie jest po drodze z panią Beger i Lepperem. Tego tolerować nie można.

Wcześniejsze wybory są absolutnie przesądzone. Nie wiem tylko, kiedy się odbędą, bo mamy przecież wybory samorządowe.

Arnold Masin (LPR)


Nagrywanie rozmów w prywatnym pokoju z innymi posłami to rzecz niedopuszczalna. Jakie intencje miał pan Lipiński, to wiemy – chodziło o budowanie większości. Natomiast sposób, w jaki pani Beger zainicjowała to spotkanie, a potem nagrała, to jest po prostu łajdactwo. Czuję wielki wstręt do tego co Renata Beger zrobiła.

Cała sprawa jest jednak wyolbrzymiana przez media. Rozmowy koalicyjne się przecież prowadzi, dyskutuje się o podziale stanowisk. Jeżeli pani Beger przedstawiła sie jako lider kolejnej grupy, przechodzącej z Samoobrony, to miała prawo oczekiwać rozmów na temat stanowisk. Jest też kwestia dotycząca załatwiania spraw prywatnych, ale minister Lipiński nie zadeklarował się w tej kwesti, nie powiedział tak albo nie.

Teraz spokojnie poczekamy, emocje opadną i trzeba będzie na wyjaśnić, czy były przygotowywane jakieś pieniądze i stanowiska dla bliskich osób dla pani Beger. A jeżeli sprawa dotyczy tylko stanowiska sekretarza stanu, to w ogóle problemu nie ma.

fot. MWMEDIABronisław Komorowski (PO)


Pokazano rzeczy, które w normalnym, cywilizowanym świecie nie tylko nie są pokazywane, ale i nie są tolerowane. Nieprzyjemna sprawa kupczenia stołkami została jeszcze wzmocniona informacjami o tym, że za pieniądze publiczne zamierzano spłacać długi posłów Samoobrony, jeśli przejdą do PiSu. Mamy więc do czynienia ze zjawiskiem politycznej korupcji i z ukazaniem nicości hasła IV Rzeczpospolitej i odnowy moralnej, realizowanej przez PiS. To jest moralnie skandaliczne.

Teraz PiS będzie chował sprawę pod dywan, a my będziemy ją wyciągali i pokazywali odpowiedzialność konkretnych osób. Jeśli te wszystkie głosy zostaną zlekceważone i będą próby wykazania, że nic się nie stało, wówczas trzeba się będzie odwoływać do opinii publicznej, bo obywatele także mają prawo domagać się rozstrzygnięć.

Uważamy, że trzeba iść w kierunku przyspieszonych wyborów. PO żąda skrócenia kadencji parlamentu.

fot. MWMEDIAJan Rokita (PO)


To wszystko jest bardzo upokarzające, zwłaszcza dla ministra Lipińskiego i ludzi związanych z dziedzictwem Solidarności. To szokujące, że można spaść tak nisko. Jest to kryzys który prowadzi do ostatecznego osłabienia PiS i do wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Być może dojdzie też do zmiany sytuacji w Polsce – jak Bóg da – na lepsze.

Chciałbym podkreślić, że wniosek PiS o powołanie komisji śledczej jest bardzo ryzykowny. Przypominam, że na drugi dzień po aferze Rywina, SLD też zgodzało się na powołanie takiego organu. W obecnej sytuacji taka komisja bardzo zaszkodziłaby PiS-owi w kampanii.

Po zmianie władzy musi być jednak powołany specjalny prokurator, który będzie bezstronny politycznie, najlepiej z kregów akademickich. Sprawdzi on, czy przestępstwem jest to, żeby prokurator generalny za pośrednictwem swojego kolegi polityczego udzielał zapewnień co do wyrokow sądu, czy przęstepstwem jest zapewnianie rozległej rodzinie Renaty Beger rozmaitych funkcji publicznych, a przede wszystkim, czy przestępstwem jest podejmowanie na koszt podatnika zobowiazań finansowych, po to by kupić pewną grupę posłów.

Jeśli wygramy wybory i stworzymy rząd to powołamy takiego prokuratora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.