Facebook Google+ Twitter

"Polityczne trzęsienie ziemi" w Niemczech

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-08 11:32

Polityczne trzęsienie ziemi - tak niemieckie media komentują postanowienia wczorajszego posiedzenia kierownictwa współrządzącej w Niemczech SPD. Władze partii zdecydowały, że kandydatem na kanclerza w przyszłorocznych wyborach będzie minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, a nowym szefem partii - Franz Müntefering.

Te decyzje oznaczają polityczną porażkę dotychczasowego przewodniczącego SPD Kurta Becka. Beck nie tylko zapowiedział, że nie będzie się ubiegał o urząd kanclerski, ale - co dla większości obserwatorów było niespodzianką - zrezygnował z kierowania partią.

Niemieckie media określają zmianę na kierowniczym stanowisku jako polityczny pucz. Sam Beck wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, że na jego decyzję miały wpływ także - jak to określił - „fałszywe informacje z szeregów własnej partii celowo kolportowane w mediach". Władze SPD mówią o nowym początku w ugrupowaniu i wzywają do jedności, przede wszystkim związaną z Beckiem lewicową frakcję w partii.

Chadecy natomiast sceptycznie komentują zmiany w kierownictwie SPD. Politycy CDU wskazują, że kandydat na kanclerza Steinmeier nie ma doświadczenia w sprawach wewnętrznych, a poza tym Niemcy potrzebują szefa dyplomacji, który będzie całkowicie koncentrował się na swojej pracy.

A opozycja żąda przyspieszonych wyborów. „Niemcy nie mogą sobie pozwolić na trwającą rok permanentną walkę wyborczą między kanclerzem i wicekanclerzem" - powiedział szef liberałów z FDP Guido Westerwelle.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Niemcy SPD


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Żebyśmy my mieli takie "wielkie" problemy w polityce, jak nasi zachodni sąsiedzi. U nich zmiana na stanowisku szefa partii jest nazywane "trzesięniem na scenie politycznej". U nas wybory nie są tak nazywane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.