Facebook Google+ Twitter

Politycznie jednostronne media

W Polsce media są upolitycznione. Ostatnie dni pokazują jednak, że to określenie, jest zdecydowanie zbyt łagodne. Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, w którym krytykuje się opozycję, a nie rząd. Nie licząc Białorusi.

Podczas dwóch lat rządów PiS-u (z różnymi przystawkami), zaciekle szukałem odpowiedzi, dlaczego partia Kaczyńskiego jest tak namiętnie atakowana przez media. Pośród wielu stwierdzeń, najlogiczniejsze wydawało mi się to, że rządzący są zawsze pod ostrzałem. Słowa te, nader często, padały z ust zwolenników obecnej ekipy rządzącej. Cóż zatem dzieje się dzisiaj?

Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, była bardzo banalna. Rząd nic nie robi, więc ciągłe powtarzanie tego w mediach, stałoby się rzeczywiście nieatrakcyjne dla odbiorców. Jeśli przyjrzeć się zaledwie kilku ostatnim dniom, można jednak znaleźć sprawy, które delikatnie mówiąc, należałoby tuskowej ekipie wytknąć. Za jedną zaś - zbesztać. Są też takie wydarzenia, które na ujrzenie światła dziennego zasługują, choć wspólnego z rządem mają niewiele.

1. Członek rządu promuje córkę za państwowe pieniądze
Minister środowiska Andrzej Kraszewski, dotychczas nieznany z niczego (poza ceremonią wręczenia mu teki ministra), rozdawał gościom płyty swojej córki - młodej pianistki. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że nagrania pozyskał za publiczne pieniądze. Z naszej kieszeni wyciągnięto na ten cel 4 tys. złotych. Sprawą, jak zawsze, obiecała zająć się Julia Pitera. Obiecała.

2. Mieli oszczędzać, a dołożyli sobie
Kancelaria Premiera - 4 mln złotych, Kancelaria Prezydenta - 11 mln, Kancelaria Sejmu 6 - mln, Kancelaria Senatu - 14 mln. Cóż to za kwoty? To efekt oszczędzania, wdrożonego przez rząd Tuska. Właśnie o tyle wzrosną wydatki na te instytucje, choć wedle zapowiedzi, miały zmaleć. Państwo zamierza oszczędzać, ale swoich wygód nie zmniejszy, woli zabrać z talerza. Dzieciom.

3. Nie tylko w Polsce niepokoją się o śledztwo
Jak twierdzi Ewa Błasik, żona gen. Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, generalicja NATO, jest poważnie zaniepokojona przebiegiem śledztwa. Głównym argumentem ma być fakt, że jest ono prowadzone przez Rosję. Jakbym gdzieś już to słyszał.

4. Wandale niszczą krzyże
Na Wzgórzu Trzech Krzyży w Przemyślu, grupa nieznanych wandali, w ciągu kilku dni, zniszczyła dwa krzyże. Zostały one wycięte. Oburzone władze miasta zamierzają postawić nowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

> Panie Ratomirze - każdy człowiek ma prawo do wolności sumienia, także ludzie pod krzyżem.

I jeszcze jedno - łatwo mówić o "prawie do wolności sumienia" gdy chodzi o "prawa" większości wyznaniowej... W takim razie, proszę jednak równie mocno obstawać przy tym, gdy będzie chodziło o prawa mniejszości, które często same nie są ich w stanie dochodzić zakrzyczane m.in. przez "jednostronne media"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Panie Ratomirze - każdy człowiek ma prawo do wolności sumienia, także ludzie pod krzyżem.

...Z tym że ten krzyż nie powinien się znajdować w publicznej sferze świeckiej. Jeśli komuś z tych ludzi tzw. wolność sumienie nakazuje przywiązanie do dwumetrowych drewnianych krzyży, to niech każdy z nich nosi taki ze sobą, a nie stawia je w publicznych miejscach, tam gdzie nie zezwala na to obowiązujące prawo. Proszę bowiem wpierw zapoznać się z właściwym znaczeniem terminu "wolność sumienia" lub go tutaj (wg własnego rozumienia) dokładnie doprecyzować. Niczyja bowiem wolność sumienia nie powinna ograniczać wolności kogoś innego... Generalnie natomiast w tej kwestii szersze swoje stanowisko przedstawiłem m.in. tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pełni podzielam zdanie autora – jest wiele spraw, o których media mogłyby pisać
Można do katalogu tych spraw dorzucić jeszcze:
8) Pomysł Sikorskiego - portrety prezydenta w placówkach dyplomatycznych http://www.exporter.pl/kraje/ambasady.html ; do litery F naliczyłam 106 placówek razy 200,00 zł (jeden portret) równa się 21.200,00 zł. To tylko 1/4 całości. Na pytanie dziennikarza po co te portrety - Sikorski odpowiedział, że jest to zgodne ze standardami europejskimi. A może najpierw nasze pensje powinny dorównać do standardów europejskich? Może te pieniądze przydałyby się jakiejś szkole?
9) Zasiłki pogrzebowe od nowego roku niższe o połowę.
10) Pensje w administracji państwowej od nowego roku - zablokowane.
11) Rewaloryzacja emerytur miała być znaczna, ma być mizerna.
12) Pomnik dla najeźdźców rosyjskich (nonsens) i na dodatek ufundowany z najdroższego szwedzkiego marmuru.
13) Medal dla Helgi Hirsch - była o tym mowa na W24 ale w prasie papierowej prawie nic.
14) Umowa gazowa - całkowicie niekorzystna dla Polski i UE. Pan Graś powinien wytłumaczyć obywatelom z <wrodzonym sobie poczuciem humoru> w sposób przystępny i jasny dlaczego UE oprotestowała tę umowę.
15) Poparcie dla Kwaśniewskiego, Millera i Janika w kwestii nieporuszania sprawy więzień CIA w Polsce. Przez lata robiono wodę z mózgu Polakom: <więzienia? jakie więzienia?> a teraz okazuje się, że były więzienia i na dodatek torturowano w nich więźniów. Za te kłamstwa i za te więzienia nikt nie ma odpowiedzieć, bo podobno <racja stanu nakazuje maksymalną dyskrecję i powściągliwość>.
16) Przyzwolenie na łamanie prawa &#8211; na notoryczne obrażanie uczuć religijnych katolików, odmawianie prawa do kultu po zmarłych, narażenie życia ludzi np. 9 sierpnia w Warszawie.
17) Przejęcie mediów - < odpolitycznienie>
18) Próby zdeprecjonowania sprawy tragedii smoleńskiej - co ewidentnie ma na celu obciążenie odpowiedzialnością za katastrofę ofiar wypadku i uwolnienie od odpowiedzialności wszystkich żyjących.
19) Brutalne zwalczanie opozycji i próby rozbicia jej jedności poprzez metodyczne ośmieszanie jej przywódcy, krytykę wszelkich wypowiedzi, wyolbrzymianie i nagłaśnianie konfliktów wewnętrznych.
Każdy dzień powiększa tę listę. Dziennikarze nie piszą na pewne tematy bo &#8230; może są <skołowani> ? Może nie wiedzą, na którego konia w tych wyścigach postawić? Nie piszą nawet o nielicznych <pozytywach> obecnej ekipy rządzącej, które wymienia pan Kazimierz, tak bardzo skupili się na jednej wiadomej wszystkim idei.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomaszu - przed wyborami prezydenckimi rząd zapowiadał zmniejszenie wydatków na poszczególne kancelarie po kilka mln złotych - wiedział wtedy o prezydencji. Tymczasem - nie dość, że wydatki nie zmalały, to jeszcze wzrosły. Czyli albo rząd kłamał (na potrzeby kampanii), albo chce mieć wygodniej.

Podasz mi przykłady nepotyzmu w PiS? Zwłaszcza, że twierdzisz, że były one częste. Proszę o konkrety.

No i które informacje są nieprawdziwe? No i dowody na to.

A słowa "banda fanatyzujacych hipokrytów" nie są żadnym argumentem. Te słowa nie wnoszą nic, poza zwiększeniem agresji wypowiedzi i prowokacja innych. I takimi wypowiedziami jesteś bardzo bliski politykom, których tak bardzo krytykujesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I a propos niepełnych, czyli nieprawdziwych informacji - może warto by wspomnieć, że 11 mln dla kancelarii prezydenta chciała jeszcze ekipa POPRZEDNIEGO prezydenta?! I ten PROJEKT ICH ZAPOTRZEBOWANIA wpłynął pod obrady?!

Może warto wspomnieć, że w związku z naszą prezydencja w Unii będziemy gościć, nocować i żywić setki unijnych dyplomacji, i ma to zrobić właśnie kancelaria sejmu i kanc. senatu (tu na pewno zmiejsza jej wydatki) zresztą?! za cos trzeba to zrobić,. prawda?!

Ich godne przyjecie jest bardzo istotne dla naszego wizerunku w Unii i na świecie, a jak na międzynarodowy PR - nie są to wielkie kwoty.

Generał NATO chciałby, by śledztwo toczyło się szybciej i efektywniej - jak pewnie każdy z nas - choc, jesli nie jest sie zwolennikiem spiskowej teorii dziejów, pare przyczyn - presja na pilotów przede wszystkim plus chęć lądowania akurat tam za wszelka cenę - są bardzo racjonalnymi przyczynami katastrofy


Wandalizm?! Także w Przemyślu (i nie tylko tu) regularnie bezczeszczony jest cmentarz żydowski - i tez niewiele sie o tym pisze. Wandali jest sporo - proponuje pokusić się o jakiś artykuł o edukacji i wychowaniu

- podanie jednostkowego przykładu nic nie wnosi, podobnie jak w tej spr. na pewno nagannej, jeśli prawdziwej, promowania córki ministra (nie wspominam, że nepotyzm był także normą np. za koalicji SLD_PSL czy PiS-Samoobrona -LPR, wg mnie ZNACZNIE WIĘKSZA NIŻ w PO akurat)); tak czy tak, ten jednostkowy przykład nijak sie to ma do uzasadn. tezy, że 'media krytykują tylko PiS'.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma to jak podawać nieprawdziwe (niepełne informacje. I uzasadniać nimi absurdalne tezy.

Ewidentnie upolitycznione, jeśli już, była TVP ! za rządów PiS w Krajowej radzie. Przykłady manipulacji praktycznie w każdych wiadomościach.

A krytycznie patrzeć na różne partie polityczne, najw. opozycyjna także - święte prawo demokracji.
A to, jaka banda fanatyzujacych hipokrytów jest PiS, jak przez swoje zachowania radykalizuje wyborców - vide tych spod krzyża itp, jak śmie przypisywać tylko sobie cnoty patriotyzmu czy Solidarności, jak fatalnie wreszcie sam rządził itd itp - nie ma się co dziwić, że za roizliczne absurdy media 'punktują' akurat tę partię.

tzn. na pewno bez, majaxcej wlk oglądalność TVP 1, która zawsze (częsciowo słusznie) 'punktuje'rząd, prawie nigdy PiS - jeśli juz mówimy o mediach, z odrobina scisłosi warto to robić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze, ja też uważam, że oni są tacy sami, no prawie... z drobnymi różnicami - dlatego też chciałbym, by w końcu zaczęto rzetelnie patrzeć na obie strony.

No a PO - partia liberalna to jeden z największych żartów jaki słyszałem:)

Panie Kazimierzu - na temat odwiertów gazu łupkowego, to głównie radziłbym się skupić na tym, komu wydano licencje... i to jest problem.
Co do Radia Maryja - proszę mi nie wmawiać niczego. Radia nie słucham, a możliwości oglądania TV Trwam nie mam. Mogę za to oglądać TVP Info, TVN24, Polsat News i wyciągać z tego wnioski.
Co do obwodnicy, to tylko dałem przykład, które można mnożyć. A niepokojące wieści wypłynęły już po raporcie NIK.
Czy tamten program jest dobrze pomyślany? Może w tej kwestii i tak, ale to jest mniej istotna sprawa. Ważniejsze jest to, czy za kilka/kilkanaście lat emerytury nie pochłoną całego budżetu...
Co do orlików napisałem swoje zdanie, bardzo pochlebne. To sukces rządu, nie rozumiem więc pana w tym akapicie...
Arma zawodowa i tak powstałaby - to, że akurat PO jest przy władzy, to inna sprawa. Lech Kaczyński był silnym zwolennikiem zawodowej armii, chociaż w troszkę innej formie. O ile też sobie przypominam, to takich kłótni w wojsku kilka lat temu nie było...

Panie Ratomirze - każdy człowiek ma prawo do wolności sumienia, także ludzie pod krzyżem. A to, że panowała taka a nie inna sytuacja, to akurat sprawa rządu. Walczyć powinno się z niepoprawnościami z obu stron.
A neutralność światopoglądowa dotyczy państwa, a nie poszczególnych ludzi. I to ludzie manifestują swoje przekonania, a nie władze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kamil
  • kamil
  • 10.09.2010 13:18

Super artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.09.2010 13:01

Pan Kolebuk zawsze najlepiej i najwiecej wie. niech pan sprawdzi jakie glupoty pan wypisuje nie pierwszy raz
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/438297,jesienia_przetarg_na_samoloty_dla_vip_ow.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Natomiast, chodzi o to, że media kreują rzeczywistość tak, że mamy katolickich oszołomów.

Z całym szacunkiem - ale jak pan określa tzw. obrońców krzyża z pod pałacu prezydenckiego, którzy nawet hierarchom własnego kościoła nie pozwolili na przeniesienie krzyża? No ale cóż - być może w ponoć demokratycznym kraju, w którego świeckość i rozdział Kościoła od Państwa to fikcja, uznać to można za coś normalnego...

> Ciemnogród. I że coś trzeba z tym zrobić.

Z pewnością coś trzeba zrobić z tym by prawa zawarte w głównym akcie państwowym czyli Konstytucji, określającym m.in. neutralność światopoglądową i wyznaniową, stały się faktem.

> Nie zwracają natomiast uwagi na to, że jest też drga grupa oszołomów - wycinająca krzyże, robiąca krzyże z puszek,

Ależ zwracają - z tym, że najwyraźniej jest to mniejsza sensacja niż "oszołomy" broniące krzyża... Z mediami jest natomiast tak, że emitują i publikują to z czym się wiąże najszerszy odbiór, a tym samym przyniesie największe zyski. Być może przykre, ale prawdziwe, i ponoć o taką m.in. Polskę (demokratyczną i wolnorynkową) walczono z poprzednim ustrojem.

> wyśmiewająca ważne dla innych symbole etc.

W świetle tego JW, te same media nie zwracają również większej uwagi, gdy zdecydowanie dominująca w tym kraju większość wyznaniowa wyśmiewa ważne dla innych (systemów wyznaniowych) symbole... Po prostu taki news nie wzbudzi większego zainteresowania, które zapewniłoby choćby zwrot kosztu w reklamach. Woli np. pisać o domniemanych, bliżej nieokreślonych, destrukcyjnych sektach niż np. opublikować od czasu do czasu rzetelny materiał prezentujący jedną z mniejszości wyznaniowej... Co innego jeśli o takiej mniejszości (choćby i niekoniecznie do końca zgodnie z prawdą - za co owa mniejszość , choćby ze względem finansowych, nie pociągnie ich do odpowiedzialności) można napisać coś sensacyjnego. Bo to się sprzeda... Sensacja... Oszołomy w centrum W-wy są sensacyjni i medialni... Krzyż (lub choćby nawet trzy) gdzieś np. w Przemyślu już nie koniecznie (podobnie jak np. zniszczona nie tak dawno replika "Światowida Zbuczyńskiego" w Krakowie, której ktoś uszkodził młotkiem twarze - "w końcu ma to tylko związek z uczuciami jakiejś tam mniejszości wyznaniowej", a że jest to część słowiańskiego dziedzictwa większej części polskiego społeczeństwa to już nie istotne, bo i tak mało kto pamięta że Słowianie mieli własne wierzenia i bogatą kulturę etniczną o czym można było się dowiedzieć przy okazji tej informacji: http://www.fortyck.pl/wiesci_inne_137.htm albo analogicznie tu : http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/region/id/17907 gdzie z kolei głowę posągu w Choroszczy próbowano odciąć piłą)...

> Lepszy rząd? A niby w czym?

Nie lepszy, za to mniej zły...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.