Facebook Google+ Twitter

Polityczno-medialne parcie na tragedie

Doczekaliśmy się czasów, gdy tragedia i śmierć stały się oczekiwanym dobrem, pożądaną lokomotywą polityczną, bronią wyborczą. Skrupuły, przyzwoitość i chrześcijańska żałoba już dawno odeszły w niebyt.

Zdarzyła się tragedia. Nie żyje człowiek. Codziennie umiera w sposób naturalny lub ginie tragicznie wielu Polaków. Zdecydowana większość śmierci jest niezauważalna dla mediów i polityków. Tym razem jednak odszedł i to w samobójczy sposób Andrzej Lepper, były wicepremier, były poseł i szef kontrowersyjnej „Samoobrony”. I nagle zaczął się cyniczny spektakl medialno-polityczny. Okazało się, że bardzo wielu prominentnych polityków, szczególnie z obecnej opozycji sejmowej, musiało bardzo blisko znać zmarłego, bo ich komentarze sugerowały nawet motywy śmierci. Żaden z obecnych i byłych posłów nie uderzył się jednak w piersi, tylko wskazywał palcem, kto zapewne jest winien.

W ciągu kilku zaledwie dni wyszabrowano do publicznej wiadomości informacje z domowego życia A.Leppera. Wypatroszono jego prywatne życie i wystawiono na pokaz. Jeden ze znanych dziennikarzy ujawnił nagle, że posiada nagrany wywiad, którego Andrzej Lepper udzielił mu kilka miesięcy temu. Problemy finansowe, śmiertelna choroba syna, gorycz politycznej porażki, osamotnienie, kłopoty małżeńskie - media prześcigały się w podawaniu coraz bardziej „atrakcyjnych” relacji. Równocześnie współpracownicy byłego wicepremiera ochoczo i naiwnie ujawniali dalsze szczegóły.Wszystko na sprzedaż. Obecnie
prokuratura ochoczo podaje kolejne szczegóły sekcji, mam tylko nadzieję, że zwykła przyzwoitość pozwoli uniknąć zbyt dosłownych jej fragmentów. Za chwilę okaże się, że wszyscy politycy kochali zmarłego i martwili się jego losem.
A więc mamy teraz medialny „Lepper Show”, dar niebios, pozwalający sprawniej nakręcić spiralę wyborczą.

Mam przerażające odczucie, że niektóre komitety wyborcze tylko czekają na jakąś polską katastrofę i głośną śmierć, bo tylko one potrafią nagle poruszyć wyborczym słupkiem sondażowym. Media i niektórzy politycy uwielbiają tragedie. Oglądalność i wpływy z reklam skaczą w górę, dlatego też nie ma żadnych tabu, granic zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Tragedie eksploatuje się więc do cna i bez skrupułów, rzucając przy tym na lewo i prawo kalumnie.

Onegdaj, jeden z bohaterów greckiego filmu „Greg Zorba”, krzyczał głośno: „Jaka piękna katastrofa!”. Tymczasem obecnie niemające skrupułów media i takowi politycy zdają się złowrogo szeptać: „Jaka piękna medialnie śmierć”, a ja mam nadzieję, że nie dodają: „Oby kolejna nastąpiła” .

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się inapisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (86):

Sortuj komentarze:

p.Degler:

"odczucie
1. «odczuwane wrażenie»
2. «to, co jest odczuwane zmysłami»

(wg Słownika Języka Polskiego PWN)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Mirek K - owszem Gazeta podupadła, ale niestety nie sama. Usiłowałem znaleźć jakąś sensowną prasę jakiś czas temu i niestety nic z tego co aktualnie wydają nie jest na poziomie. Wszystkie gazety u nas niebezpiecznie blisko są Faktu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze odnośnie tekstu.
Jeśli chodzi o słowo "odczucie", to odnosi się ono do wrażeń zmysłowych. Można mieć na przykład odczucie suchości w gardle po zbyt długich godzinach spędzonych ze ślepiami zanurzonymi w tvn.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 13.08.2011 21:16

Wszyscy wiedzą o jaki brukowiec chodzi - GW, ale nikt nie ma odwagi zaprotestować ,że tak został nazwany - bo faktycznie z wiodącego dziennika stał się brukowcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Widocznie statystyczny czytelnik ma w sobie coś z sępa i chętnie sięga po brukowiec".

Martwi to, że ten brukowiec jest drugim co do wyników sprzedaży dziennikiem w Polsce...
Ale też cieszy, że ten "wiodący" brukowiec spada; w pierwszym półroczu '11 już o 11,5 procent :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ roni - oglądałem. Chyba żaden inny materiał nie pokazuje tak łopatologicznie obłudy Giakovskyego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
roni
  • roni
  • 13.08.2011 17:11

Żakowski obwinia Czumę. Żakowski wielki człowiek - obejrzyjcie tę stronę ->

http://vod.gazetapolska.pl/362-zakowski-zyczyl-smierci-lepperowi

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Grzegorzu, Niestety tak jest. W TV 20 minut wiadomości, z czego 15 to przepychanki na krajowym podwórku politycznym.Programy z cyklu "Gadające głowy"- zawsze tak ustawione, by adwersarze brali się za łby, przy zupełnie biernej postawie prowadzącego, bo igrzyska muszą się toczyć. Nudne to i zbyt przewidywalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojciechu... - Kampania wyborcza to w naszym kraju trwa odkąd PiS stracił władzę i nie wygląda na to żeby się to miało jakoś uspokoić. :D
Do tego media się już przyzwyczaiły i zamiast zajmować się normalnymi wiadomościami serwują nam na okrągło politykę.
Do "Szkła Kontaktowego" za każdym razem jak prowadzi je Grzegorz Miecugow dzwoni przynajmniej jedna osoba mówiąca mu, że już wszystkim się robi niedobrze na myśl o kolejnym wywiadzie czy dyskusji, a mój imiennik tylko kiwa głową bo on wie swoje.
Polityka najtaniej im wychodzi - po co wysyłać gdzieś korespondentów skoro można zaprosić do studia np Niesiołowskiego i Brudzińskiego po czym pokazywać jak się żrą? Oglądalność duża, a koszta małe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto,p.Robercie
Macie racje, ALE nie możemy jednak pomijać faktu, że obecnie trwa w Polsce kampania wyborcza i interpretacja takich tragedii ma jednak również i polityczny wymiar, niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.