Facebook Google+ Twitter

Polityk Platformy ocenzurował wystawę? W Muzeum Złotnictwa zdjęto obrazy Goldberga

Dwa obrazy Chaima Goldberga zostały usunięte z wystawy w Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym. Zdecydowała o tym dyrektor muzeum, u której prawdopodobnie interweniował wicemarszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Grabczuk.

 / Fot. Hanna Bednarzewska/PolskapresseW Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym od grudnia 2013 roku do końca sierpnia tego roku można było oglądać wystawę prac Chaima Goldberga, artysty związanego z miasteczkiem. Wystawione obrazy wzbudziły duże emocje. Ich przeciwnicy twierdzili, że wystawa to antypolska prowokacja, domagali się usunięcia obrazów i przeproszenia rzekomo obrażonych katolików.

Największe kontrowersje wzbudziły trzy obrazy. Pierwszy przedstawia exodus Żydów z Kazimierza, a w tle tańczący i cieszący się Polacy w strojach ludowych. Drugi przedstawia polskiego księdza, który rabował żydowskie kosztowności. W tle polscy żołnierze z nożami i siekierami napadającymi na ukrywających się Żydów. Kolejny obraz przedstawia chłopa, który wyrywa złotego zęba zamordowanemu Żydowi.

Ostatecznie dwa z tych obrazów zostały zdjęte w lipcu, miesiąc przed zakończeniem wystawy. Kto o tym zdecydował? "Takie było życzenie organizatora muzeum, czyli urzędu marszałkowskiego" - powiedziała Agnieszka Zadura dyrektorka muzeum w rozmowie z Wyborczą.pl

Z informacji uzyskanych przez Wyborczą wynika, że obrazy zostały usunięte po wizycie Krzysztofa Grabczuka, wicemarszałek województwa lubelskiego. Polityk w rozmowie z gazetą podkreślił, że docierały do niego sygnały o kontrowersjach w sprawie wystawy. Jak podkreślił, nie zdecydował jednak o ocenzurowaniu obrazów i niczego nikomu nie sugerował, wyraził tylko swój osobisty pogląd w tej sprawie.

Co takiego powiedział Grabczuk? Tego nie wiemy. Polityk bagatelizuje sprawę podkreślając, że wystawa już się zakończyła.

Na wystawie, którą można było oglądać w Muzeum Sztuki Złotniczej wystawionych zostało ponad 140 obrazów Chaima Goldberga dotyczących różnych dziedzin życia.

Chaim Goldberg urodził się w 1917 roku w Kazimierzu Dolnym, zmarł 26 czerwca 2004 roku w Boca Raton na Florydzie. To wybitny malarz, rzeźbiarz i grafik polski żydowskiego pochodzenia, znany przede wszystkim jako kronikarz życia żydowskiego Kazimierza Dolnego. Jego prace znalazły się m.in. w zbiorach Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

The Holocaust Industry nabiera szybkości. I to jest odpowiedz dlaczego my. Zostało jeszcze trochę majątku nie mającego swojego właściciela, tak jak np. "Lasy Państwowe".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, myślę iż postawił Pan pytanie retoryczne, więc nie ma sensu na nie w szczegółach odpowiadać.

Gdy napisałem ten artykuł link , to przekonałem się, że w Polsce dwa słowa z tego samego kręgu nie mają tego samego zabarwienia emocjonalnego. Do takich słów należą: antysemityzm i antypolonizm; Polak i Żyd.
Przytoczyłem dwie definicje encyklopedyczne i słownikową, co było powodem aby wywalić tekst do Hyde Parku, czyli w niebyt W24.

Przez taką niepoważną manipulację utwierdziłem się w przekonaniu, że jest coś na rzeczy z brakiem równości w traktowaniu tematów polsko-żydowskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego tylko my Polacy musimy ciągle przepraszać biczować się? Tylko u nas powstają filmy typu ""Pokłosie"" tylko my wydajemy książki p.Grossa. Inne kraje które mają dużo więcej za uszami nie robią ogólnokrajowej spowiedzi i nie pokutują. Francja Holandia Węgry masowe wywózki Żydów do obozów zagłady wykonane ich własnymi siłami i środkami. Ale świadomości czytelników kinomanów i ludzi interesujących się II wojną na świecie za Zagładę odpowiadamy MY. Jakby nam było mało to jeszcze wyświetlamy niemieckie filmy szkalujące w obrzydliwy sposób AK. Co nam z tego że niby światli Niemcy nas przepraszają/ Serial poszedł w świat do kilkudziesięciu krajów.
Były parszywe obrzydliwe epizody ale już przeprosiliśmy za to. Ile można?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.