Facebook Google+ Twitter

Polityka historyczna PiS. Jest projekt nowej uchwały

Poseł PiS, Kazimierz Michał Ujazdowski oświadczył, że do laski marszałkowskiej zgłosił projekt uchwały o ogłoszeniu roku 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym. Czy znowu chcemy czcić klęskę?

 / Fot. PolskapresseDziś poseł PiS, Kazimierz Michał Ujazdowski oświadczył, że do laski marszałkowskiej zgłosił projekt uchwały o ogłoszeniu roku 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym. W styczniu, a dokładnie 22 stycznia 2013 r., przypadnie 150. rocznica jego wybuchu.

Powstanie styczniowe było wielkim ruchem narodowym przeciwko Rosji. Skończyło się klęską powstańców, skutkowało dziesiątkami tysięcy zabitych, zniesieniem autonomii Królestwa Polskiego i jego nazwy, odebraniem wielu miastom praw miejskich doprowadzając do ich upadku i postępującą rusyfikacją narodu.

Czy znowu chcemy czcić klęskę? Może lepiej byłoby pomilczeć i wyciągnąć wnioski z historii? Przecież „nie mówić”, nie znaczy „nie pamiętać”.


„Dyktatorskie rządzenie wiedzą o przeszłości zalicza się do znanych i, w gorzej niż smutny sposób, skutecznych środków kierowania teraźniejszością” - pisał Paweł Jasienica w "Rozważaniach o wojnie domowej". W przypadku PiS, skuteczność jest jednak słaba, wziąwszy pod uwagę kilka porażek wyborczych jedna po drugiej.

Realizując ten rodzaj polityki, Jarosław Kaczyński działa wyłącznie zgodnie z oczekiwaniami własnego elektoratu, histerycznie antyrosyjskiego i pseudopatriotycznego. Polityka historyczna, jaką prowadzi od lat, ma na celu kształtowanie świadomości historycznej społeczeństwa celem zjednoczenia go wokół programu politycznego PiS. Nie jest to polityka trafiająca do ogółu społeczeństwa. Być może metody, które stosuje, nie są skuteczne, choć samo założenie i cel, jak najbardziej?
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

Zbliża się rocznica Bitwy Pod Grunwaldem a pani Beata Rudnicka będzie milczała.
Pamięć o Powstaniu Styczniowym jest etapem realizacji polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości. Poprzez ogłoszenie 2013 rokiem pamięci zainicjowanych będzie wiele działań które przybliżą Polską historie szczególnie młodemu pokoleniu Polaków. Jest pewne że następnym etapem realizacji może być inne wydarzenie np: Bitwa Pod Grunwaldem. Platforma z pierwszym w kraju historykiem dąży do wyeliminowania ze szkół lekcji historii dla tych ludzi Polska istnieje od 1989 roku a pierwszymi założycielami jest Walesa i lichwiarz Balcerowicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otóż, to! Święte słowa Panie Grzegorzu, święte słowa. Pewnie dlatego, że nie było klęsk i dlatego, że nie ma związku ze.. Związkiem SRR :) Nie ma na kogo napaść, nie ma kogo kopnąć ani ugryźć w łydkę, jak nie przymierzając ,ratlerek.
Weźmy np. Bitwę pod Grunwaldem, za kilka dni , 15 lipca będzie rocznica . Będą turnieje, hapeningi, festyny, będzie super.Było to spektakularne zwycięstwo tamtej epoki. Tego Kaczyński nie chce uczcić Rokiem Grunwaldu? Pewnie dlatego, że zwycięskie wojska to były połączone siły polskie i litewskie (złożone głównie z Polaków, Litwinów i RUSINÓW !) .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamięci o historii i patriotyzmu się nie nauczy odgórnymi zarządzeniami i świętowaniem przez cały rok powstania.
Mnie np bardzo interesuje czemu w zasadzie w ogóle się nie mówi o polskich siłach zbrojnych walczących w II wojnie na zachodzie? Bo nie było tam klęsk?
Czemu zamiast roku pamięci o Powstaniu Styczniowym nikt nie zaproponuje roku pamięci o udziale naszych żołnierzy w Bitwie o Anglię, o bohaterskich załogach naszych statków, o historii naszych okrętów podwodnych walczących na Morzu Śródziemnym, o polskich komandosach, czołgistach i innych? O ludziach uciekających z okupowanego kraju by walczyć dalej? To też jest historia, a jakoś o nią nikt się nie upomina...

Komentarz został ukrytyrozwiń

do czyt: bo też to nie miało być wytłumaczenie, tylko przykład pierwszy z brzegu. Chyba źle mnie Pan odczytuje, nie jestem ani fanką PO, ani PiS. Wszyscy i z lewej i z prawej mnie wkurzają-bez wyjątku. Wszyscy są miałcy, mdli, bez wyrazu, bez pomysłu na Polskę. Takie projekty to erzac tego, co powinno się robić dla ludzi tu i teraz. Taka szarża z szabelką na czołg.Mnie to nie przekonuje, chociaż mam szacunek dla historii naszego kraju. Obchody rocznicy-jak najbardziej, ale rok? Co będzie się działo przez ten rok? A jeśli już- to dlaczego tylko rok, przecież powstanie zakończyło się jesienią1864.

Coraz bardziej jestem przekonana, że PiS, to nie polityka, nie program, nie partia, tylko cecha charakteru. Taki pisiowy charakter. Ot, co!

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
  • czyt
  • 09.07.2012 22:10

Pani Beato marniutkie jest to pani wyjaśnienie.
@ad rem- PiS nie rządzi, jest opozycją i nie musi niczego udowadniać (chociaż bardzo by się przydało zdemaskowanie prawdziwych "sukcesów" tego rządu), zwróć uwagę na to co robi i o czym mówi rząd.
@Chorążewicz może ty nie wiesz co to było za wydarzenie? Poszukaj w wikipedii albo może pani Beata ci pomoże, a najlepiej przestań komentować. A może jeżeli będziemy milczeć dostaniemy te mieszkania, godne życie i kawałek suchego chleba? Zastanów się pajacu co piszesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 09.07.2012 21:51

PiS nie ma nic do zaoferowania to wyciągają historię . Temat jest , kamery są i bardzo historyczne myślenie. A CO DLA WYBORCÓW ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lukas
  • Lukas
  • 09.07.2012 21:47

@Taliesin.Może właśnie ze względu na te analogie niektórzy woleli by aby Polacy historii nie znali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 09.07.2012 21:44

Przecież historia to taki piękny i ciekawy przedmiot nauki.I naprawdę bardzo pomagający w życiu jeśli z jego znajomości zrobimy właściwy użytek w swej codzienności.Wystarczy trochę ją zgłębić aby pod szablonową "nudą" w jaką ignoranci ją ubierają odnaleźć niesamowite analogie do współczesności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 09.07.2012 21:38

A u mnie w domu przekazuje się historię z pokolenia na pokolenie . Rodzice uczą historii i miłości do książek. Tam każdy zapozna się z faktami bez współczesnych politycznych animozji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądząc po "reakcjach" na W24 - idea Ujazdowskiego jest przedwyborczą podpałką.
Tragiczne wydarzenia i okupiona krwią, klęską i kosztownym zainteresowaniem świata polską sprawą - stanie się kolejnym posmoleńskim, antyrosyjskim obszarem dyskusji "integrującej naród"...
Krótkowzroczne ułomstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.