Facebook Google+ Twitter

Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego - próba podsumowania

Świętej Pamięci Lech Kaczyński zawsze czuł wyjątkowy sentyment do historii, podchodząc do niej z szczególnym szacunkiem, również ze względów rodzinnych. Jego ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, co nie pozostało bez wpływu na świadomość patriotyczną Świętej Pamięci Prezydenta Kaczyńskiego, który historii naszej Ojczyzny poświęcił bardzo dużo i za obronę prawdy historycznej zapłacił najwyższą cenę.

Jako Prezydent Warszawy, Lech Kaczyński zaangażował się osobiście w projekt stworzenia w stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego, a później istotnie przysłużył się realizacji tego projektu. Muzeum to, stanowiące jak niektórzy później stwierdzili, żywy pomnik Powstańców Warszawskich, zostało inaugurowane 31 lipca 2004 roku przez ówczesnego Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Już od pierwszych dni swojej prezydentury, Lech Kaczyński rozpoczął realizację przedsięwzięcia kulturowego i politycznego, które zostało później nazwane polityką historyczną. Należy przede wszystkim podkreślić, iż wbrew temu co niektóre komentarze sugerowały, polityka historyczna Prezydenta Kaczyńskiego nigdy nie miała na celu walki politycznej za pomocą dokumentów historycznych. Cel polityki historycznej Prezydenta RP był całkowicie inny! Polityka historyczna miała na celu oddać historycznym postaciom i zapomnianym twórcom faktów historycznych należytą cześć i należyte miejsce w historii pisanej i powszechnie nauczanej.

To za prezydentury Lecha Kaczyńskiego zostały odznaczone historyczne postaci za swoje dokonania, które zostały przez piętnaście lat sprowadzone do rangi anonimowych śmiertelników. Jeszcze pięć lat temu tylko nieliczni pamiętali o Annie Walentynowicz czy Andrzeju Gwieździe. Prezydent Kaczyński i jego dobrze skonstruowana polityka historyczna doprowadziły do sytuacji, gdzie historyczne postacie odzyskały należyty szacunek i po piętnastu latach milczenia i anonimowości zostały docenione przez Państwo i społeczeństwo, za które i dla którego przecież się narażali i walczyli! Kilka dni przed tą tragiczną katastrofą, Prezydent Kaczyński odznaczył działaczy NZS za ich niezłomną postawę i nieoceniony wkład w walkę o wolność i demokrację w Polsce.

Prezydent Kaczyński za pomocą polityki historycznej walczył, aby to prawdziwej historii nauczano w Polsce i za granicą. Od początku swojej prezydentury, Świętej Pamięci Lech Kaczyński prowadził stanowcze i nieugięte działania, aby Federacja Rosyjska uznała swoją odpowiedzialność za ludobójstwo Katyńskie. Należy zauważyć, że i w tej sprawie polityka Prezydenta Kaczyńskiego osiągnęła bardzo wiele, jeszcze przed katastrofą lotniczą. Przecież rosyjska telewizja wyemitowała film Andrzeja Wajdy “Katyń”. Co prawda jest tutaj mowa o telewizji o małym zasięgu, ale był to krok w dobrym kierunku.

W dniu tej jeszcze nieocenionej w skutkach katastrofy lotniczej, Prezydent Kaczyński podążał ku symbolicznemu pobojowisku sowieckiej zbrodni. Miał tam się spotkać z rosyjskim Prezydentem i rodzinami pomordowanych. Chciał tam przemówić na rzecz pamięci i pokoju pomiędzy Polakami i Rosjanami tak, aby pamiętając o tych okrutnych wydarzeniach, budować przyjacielskie relacje, oparte na wzajemnym szacunku i historycznej prawdzie. Niestety nie udało mu się tego przemówienia wygłosić. Ale udało mu się osiągnąć swój cel! W niedzielę 11 kwietnia 2010 roku,rosyjska telewizja publiczna wyemitowała film Andrzeja Wajdy „Katyń”, a rosyjskie społeczeństwo dowiedziało się po latach kłamstwa i fałszu, kto tak naprawdę stoi za ludobójstwem polskich elit.

Nie było dane Prezydentowi Kaczyńskiemu doczekać tego momentu, ale bez wątpienia, polityka historyczna Prezydenta RP stanowi jeden z głównych czynników, który pozwolił polskim ofiarom i męczennikom sowieckich kaźni, odzyskać należyte miejsce w świadomości i w sercach niemalże całego świata. Kilka dni po katastrofie lotniczej, która przerwała na zawsze Prezydenturę Lecha Kaczyńskiego mało kto w Europie i poza Europą nie słyszał o Katyniu. Słowo Katyń i zbrodnia byly na ustach wszystkich, którzy zobaczyli wystawę w Parlamencie Europejskim „zbrodnia polityka i moralność”. Dzisiaj Świat wie, pamięta i będzie pamiętał!
Jeśli do tego udało się nam doprowadzić to Pana zasługa Panie Prezydencie!

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

myNaród
  • myNaród
  • 12.04.2011 21:19

GŁUPIŚ hafied Wczoraj 10:35
Pan Prezydent Kaczyński wybrany został na prezydenta przez ludzi prawych i uczciwych.
Został prezydentem 95% Polaków (poza tobą, twoją rodziną, poza wałami, wałkoniami i przekrętami z więzień).
Został również bohaterem narodowym Gruzji.
A kim został tusk?
A Tusk, prociem pana, był jest i będzie najgorszym płemiełem od 1918 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 12.04.2011 19:38

Powtarzam brednie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
nie oceniacz
  • nie oceniacz
  • 11.04.2011 10:36

ależ wypociny,co znaczy"poświęcił bardzo dużo"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
hafied
  • hafied
  • 11.04.2011 10:35

Lech Kaczyński został wybrany na prezydenta polaków a został prezydentem partii PIS i tak oszukał polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janwoloch
  • janwoloch
  • 11.04.2011 10:09

brednie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.