Facebook Google+ Twitter

Polityka informacyjna rządu nie istnieje. Ministrowie nieosiągalni

Ministrowie Donalda Tuska nie informują społeczeństwa o swoich działaniach, chociaż mają taki obowiązek. Rzecznik rządu Paweł Graś zamiast konferencji prasowych uprawia klikanie na Twitterze, szefowie resortów zdrowia i oświaty zapadli się pod ziemię, a minister Mucha odsyła dziennikarzy na swojego bloga. Tak dzisiaj wygląda polityka informacyjna rządu.

 / Fot. PolskapressePolityka informacyjna rządu praktycznie dzisiaj nie istnieje. Nawet rzecznik prasowy rządu Paweł Graś jest trudno osiągalny dla dziennikarzy, choć przecież to jego praca. Częściej niż na konferencji prasowej można go "spotkać" na Twitterze.

Jak informuje "Rzeczpospolita", na jednej z konferencji prasowych Donald Tusk powiedział, że rzecznik Graś nauczy dziennikarzy obsługi stron internetowych Kancelarii Premiera i Sejmu, na co jedna z dziennikarek odpowiedziała mu, że "niech lepiej zacznie odbierać od nas telefony". Graś nie popisał się też przy okazji sprawy ACTA, a na temat jego wypowiedzi po hakerskim ataku na strony rządowe, krążą w sieci dowcipy.

Inni ministrowie są jeszcze mniej osiągalni. Szefowa resortu oświaty Krystyna Szumilas, jak ognia unika dziennikarzy oraz przedstawicieli organizacji społecznych, nie udziela też wywiadów, choć w ministerstwie toczy się wiele istotnych spraw. Tomasz Elbanowski ze stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, bezskutecznie zabiega o audiencję u pani minister od listopada ub. roku.

Pod ziemię zapadł się ostatnio minister Arłukowicz. Nie był też zresztą obecny w mediach podczas zamieszania wokół ustawy refundacyjnej. Pojawił się tylko na chwilę i to na polecenie Tuska. Kompletnie niewidoczny jest minister Nowak, a o powodach opóźnienia w budowie autostrad, wycofania się z projektu szybkiej kolei czy przesunięcia egzaminów na nowe prawo jazdy nie wiemy nic.

Nowy wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur, który odpowiada za 130 tys. funkcjonariuszy policji, straży pożarnej i straży granicznej, za reformę mundurowych emerytur i w końcu za bezpieczeństwo podczas Euro 2012 jest niemal nieznany. W biurze prasowym wiceminister pracy Czesławy Ostrowskiej, która odpowiada m.in. za rynek pracy i bezrobocie usłyszeć można, że uzyskanie wywiadu jest niemożliwe.

Specyficzny sposób kontaktów z mediami przyjęła minister Mucha. Przy okazji ostatniego wydarzenia z "fryzjerem" w roli głównej odsyłała dziennikarzy na swojego bloga, na którym zresztą i tak nie odpowiedziała na trudne pytania.
Medioznawca z KUL, prof. Jacek Dąbała powiedział serwisowi rp.pl, że "Unikanie dziennikarzy i organizacji społecznych jest niepoważne i świadczy bardzo źle o politykach. Trudno się później dziwić, że dochodzi do takich kontrowersji jak w przypadku ACTA ".

Dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW uważa z kolei, że ministrowie, zwłaszcza ci nowi, boją się się poruszać kontrowersyjne tematy, gdyż mogliby się skompromitować. Tusk powołał wiele osób, które nie są fachowcami z zakresu pełnionych funkcji, a często są też słabo przygotowane do ich sprawowania. Mogą się też obawiać, że premier potraktuje ich jako zderzaki do wymiany, o których mówił przy powołaniu nowego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

edwin
  • edwin
  • 07.02.2012 08:42

Jak może istnieć polityka informacyjna rządu, jeśli ten niby rząd właściwie nie ma żadnej polityki. Jeśli coś się dzieje to tylko wtedy jak rząd się czegoś dotknie. Jak dotknie to jebudu i resort leży, społeczeństwo przerażone a premier na boisku goni piłeczkę ze Schetynką i podobnymi. To chłopaki nie są zmęczone ? A jeszcze mróz do tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chłopaki ciężko pracują! Tak jak parlamentarzyści link A kobiety? No cóż! Jedna z nich mówiła, że fale się powyginały przez tę konstrukcję nowego stadionu, że też mogą być przez to trudno osiągalne...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Malwina
  • Malwina
  • 06.02.2012 16:36

@ Panie Kowalski ! może na rzecznika rządu ? Proszę złożyć CV .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 06.02.2012 15:08

Pan Tadeusz Kowalski; czyta i komentuje te art. które uważa za stosowne!

Czyżby były jakieś wytyczne, od premiera Tuska i PO??

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 06.02.2012 14:38

@ Panie Kowalski , dlaczego pan czyta i komentuje tylko gazety skrajnie prawicowe ? Zmienił pan Radosława?

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 06.02.2012 13:24

"ministrowie są nieosiągalni"-nawet jakby byli osiągalni nic by nie powiedzieli , bo nic nie wiedzą , choć raz zachowują racjonalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A po co mają się produkować skoro dopiero co wygrali wybory?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Milczący telefon Pawła Grasia jest już legendarny... Mogę tylko potwierdzić, że rzecznik nie lubi rozmawiać przez telefon :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.