Facebook Google+ Twitter

Polityka popsuła "Bieg przyjemności" w Belgradzie

Sport i polityka to niezbyt dobrana para - jak bardzo - okazało się w niedzielę w Belgradzie.

Protest / Fot. Natalia ŻabaNiezadowolenie obywateli

Już samo otwarcie maratonu nie przypominało nic z radosnej imprezy sportowej, która ma promować zdrowy i aktywny tryb życia. Pojawienie się premiera Serbii Ivicy Daczicia wywołało okrzyki: "Zdrada! Zdrada!". Premier zachował zimną krew. Pomimo nieprzyjemnej zaczepki słownej, (anonimowy młody mężczyzna pytał premiera czy śpi spokojnie w związku z jutrzejszym posiedzeniem parlamentu w sprawie podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii Kosowa) uczestnicy wystartowali.

Bieg Przyjemności

Równolegle z maratonem odbył się protest serbskich grup nacjonalistycznych / Fot. Natalia ŻabaSanja z Suboticy (l. 34) wraz z przyjaciółką Sandrą (l. 32) trenowały każdego dnia od maja br. by wziąć udział w półmaratonie. Trasę udało im się pokonać, jednakże nadprogramowa część polityczna imprezy wcale nie wprawiła ich zadowolenie.

"Byłam w szoku" - mówi o zachowaniu młodych nacjonalistów - "Nie zajmuję się polityką i nie chcę wypowiadać się o Kosowie. Przyszłam przebiec mój półmaraton. Za pół roku planuję biegać w maratonie" - mówi.

od lewej: Aca Kristić, Živadin Kučević i Slavko Dimitrijević Slavko: "Przykro mi, że nasz maraton, ktoś używa do celów politycznych". / Fot. Natalia Żaba26 Belgradzki Bieg Przyjemności był tym 101 dla Acy Krsticia nauczyciela matematyki z Nisza. On również polityki komentować nie chce - "przeżyłem!"-woła do telefonu zaraz po skończonym biegu. W biegu brali też udział jego koledzy Živadin Kučević (21 maraton, rocznik 59’) i Slavko Dimitrijević z Sarajewa.

"Przykro mi, że nasz maraton, na który czekamy cały rok, do którego się przygotowujemy każdego dnia ktoś używa do celów politycznych" - mówi Slavko.

Z prawej meta, z lewej start, Belgradski Maraton - "Bieg Przyjemności" / Fot. Natalia ŻabaZaledwie 300 metrów od miejsca w którym rozmawialiśmy, dokładnie w tym samym czasie odbył się wiec polityczny grup nacjonalistycznych, których liderzy nawoływali do zaprzestania współpracy z Brukselą, zacieśnienia kontaktów z Rosją i Chinami, a także zaprzestania rozmów z Kosowem, dialog rozpoczęty z przedstawicielami politycznymi Kosowa został Aca Krstić na mecie / Fot. Natalia Żabaokreślony mianem zdrady narodowej i kapitulacji. Na poniedziałek, o godz. 15.00 zapowiedziany jest protest tych organizacji w związku z planowanym posiedzeniem parlamentu i oczekiwanym zatwierdzeniem porozumienia w sprawie funkcjonowania gmin kosowskich z większością serbską. Jutro spotka się serbski rząd, by przyjąć lub odrzucić propozycję wstępnie uzgodnioną w Brukseli. Rząd kosowski o tej kwestii debatuje właśnie teraz. Maraton sportowy zakończył się dziś sukcesem dla wszystkich uczestników, na finał tego politycznego będziemy musieli jeszcze poczekać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.