Facebook Google+ Twitter

Polityka rocznicowa w 2010 roku

Obecny rok zapowiada się jeszcze ciekawiej pod względem politycznym niż poprzedni. Głównie za sprawą kalendarium obfitującego w różne ważne rocznice, a także… wyborów prezydenckich i samorządowych.

Kopuła sejmu / Fot. Krzysztof BiałoskórskiGdyby się tak głębiej zastanowić, teza postawiona wyżej jest dosyć ryzykowna. Dlaczego? Bo z powodu czekających nas w 2010 roku tak wielu okrągłych rocznic oraz na deser wyborów prezydenckich i samorządowych, ten rok może okazać się politycznie "NIEciekawym". Słowem - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak zatem prezentuje się kalendarium polityczne na najbliższe 12 miesięcy? Poniżej najważniejsze daty.

Kwiecień - 70. rocznica zbrodni katyńskiej

Data i miejsce [Katyń - przyp. aut.] nieustannie kojarzą się z mordem dokonanym przez NKWD na polskich oficerach, jeńcach wojennych z obozu w Kozielsku. Ciekawą okazała się pogłoska głosząca, że na tegorocznych obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej pojawi się sam premier Rosji, Władimir Putin. Ten fakt z kolei uzasadnia podejrzenia co do tego, że to wydarzenie przyćmi wszystkie inne w polityczno-historycznym kalendarium 2010 roku.

Lipiec - 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem

Jest to zdecydowanie najbardziej neutralna i bezpieczna we współczesnej polityce rocznica. Data jest tak odległa, że stała się bardziej symbolem, niż przyczynkiem do różnych politycznych polemik. Faktem, którego nikt nie zmieni jest to, że w 1410 roku wojska polskie i litewskie pod dowództwem Władysława II Jagiełły odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi.

Sierpień - 90. rocznica „Cudu nad Wisłą”

Rocznica bitwy warszawskiej, zwanej również „cudem nad Wisłą”, stoczonej w czasie wojny polsko - bolszewickiej jest z pewnością jedną z ważniejszych nie tylko dla warszawiaków, ale wszystkich Polaków. Wszak to ona zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez nasz kraj. Przy obecnie oschłych, choć coraz lepszych stosunkach polsko-rosyjskich jej obchody z pewnością nie będą najłatwiejsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo podoba mi się pomysł tego ciut złośliwego momentami tekstu:) Szkoda jednak, że nie wgryzłeś się w temat bardziej i nie pokusiłeś o większą analizę, bo zaczęło się ciekawie i pozostał ogromny niedosyt. Zwłaszcza, że znów pokazałeś giętkość ciętego czasem języka, za którym przepadam:P Jednak konkluzja fajna - Polska krajem rocznic i wiecznego patrzenia wstecz;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.