Facebook Google+ Twitter

Polityka rodzi śmierć - "Wotum nieufności" Remigiusza Mroza

Na rynku wydawniczym ukazała się w dwóch wersjach (standardowej i kieszonkowej) najnowsza powieść Remigiusza Mroza "Wotum nieufności". To zapowiedź nowego cyklu powieściowego tego autora.

Remigiusz Mróz na Festiwalu Książki w rodzinnym Opolu. / Fot. Dagmara476/WikipediaAktywność twórcza Remigiusza Mroza, piszącego także pod pseudonimem Ove Løgmansbø, jest nadzwyczaj imponująca i momentami aż trudna do uwierzenia. 30-letni pisarz ma na swoim koncie 30 (sic!) powieści, które trafiły do rąk czytelników na przestrzeni zaledwie czterech lat! A jeszcze, niejako "przy okazji" Remigiusz Mróz ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie i uzyskał tam tytuł doktora nauk prawnych. Pewne wyjaśnienie wielkości dorobku literackiego pisarza można znaleźć, czytając jego stronę internetową, gdzie Mróz wyznaje, iż "cierpi na permanentny writing blitz" i codziennie pisze 10 – 15 stron. Swoim pisarstwem autor trafia w gusta czytelników, o czym świadczyć może popularność jego cykli powieściowych bardzo zróżnicowanych pod względem gatunkowym (są wśród nich powieści kryminalne, historyczne, fantastyczno – naukowe). Pisząc powieść "Wotum nieufności" Remigiusz Mróz rozpoczyna kolejny cykl pod wspólnym tytułem "W kręgach władzy".

Okładkę książki projektował Mariusz Banachowicz. / Fot. Krzysztof KrzakTo powieść wpisująca się tematycznie w coraz popularniejszy na całym świecie nurt powieści typu political fiction z elementami thrillera politycznego (sam autor i wydawca, poznańska Filia, nie ukrywają skojarzeń z popularnym "House of cards", co znalazło odzwierciedlenie już na okładce powieści). Bohaterką "Wotum nieufności" jest pani marszałek sejmu RP, Daria Seyda, która pewnego ranka budzi się w hotelowym pokoju z brakiem świadomości, jak się w nim znalazła i co się z nią działo podczas ostatnich kilku godzin. Niebawem okazuje się, że życie polityczne postawi przed panią marszałek nowe wyzwania. Punktem wyjścia jest rezygnacja Mariusza Wimmera z urzędu prezydenta Polski. Rozpoczyna się walka różnych ugrupowań politycznych o najwyższą godność w kraju nad Wisłą. Głównym przeciwnikiem pani marszałek staje się młody polityk konserwatywnej prawicy, Patryk Hauer, jeden z liderów Unii Republikańskiej, członek komisji śledczej mającej wykazać udział przedstawicieli najwyższych władz polskich (w tym premiera Adama Chronowskiego, wywodzącego się podobnie jak Seyda z centro liberalnej Partii Dobra Publicznego) w międzynarodowym przekręcie gospodarczym o charakterze korupcyjnym. Oprócz wymienionych na kartach powieści Remigiusza Mroza pojawia się cała paleta postaci polityków nakreślona przez autora z ogromnym znawstwem psychologii i… realiów krajowej polityki. Mróz niezwykle umiejętnie łączy elementy realistyczne z fikcyjnymi, co sprawia, że świat jego powieści bardzo często wydaje się czytelnikowi reportażem politycznym, przez co staje się jeszcze bardziej wciągająca i ekscytująca. Dochodzi do tego niezwykła umiejętność konstruowania fabuły i dawkowanie napięcia, osiągającego apogeum w końcowej części powieści. Walorem "Wotum nieufności" są ponadto świetnie napisane dialogi. Widać, że gatunek political fiction jest bliski autorowi, o czym zresztą pisze w posłowiu, wyznając, że od niego chciał rozpocząć swoją działalność pisarską.

Znając ogromną pracowitość Remigiusza Mroza należy się spodziewać, iż już lada moment na rynku pojawi się kontynuacja "W kręgach władzy". Ma nosić tytuł "Większość bezwzględna".

Remigiusz Mróz, Wotum nieufności
W kręgach władzy I
Wydawnictwo Filia
Poznań 2017

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetna recenzja. Autor jest chętnie czytany, na WTK w Warszawie w kolejce ponad 300 m stali sami młodzi ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja napisana w świetny sposób, poczułam się zachęcona do przeczytania książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.