Facebook Google+ Twitter

Polityka równościowa coraz bardziej popularna wśród NGO

Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturowych Grejpfrut rozpoczęła inicjatywę mającą na celu zbiór informacji na temat organizacji pozarządowych, które działają na rzecz polityki równościowej.

logo Fundacji / Fot. fot. Fundacja GrejpfrutPolityka równościowa coraz bardziej popularna wśród organizacji NGO


Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturowych Grejpfrut rozpoczęła inicjatywę mającą na celu zbiór informacji na temat organizacji pozarządowych, które działają na rzecz polityki równościowej. Na pierwszym etapie projektu Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku, nasze działania opierają się na utworzeniu bazy dolnośląskich NGO działających na rzecz równości. Od 3. sierpnia br. zespół Fundacji Grejpfrut zbiera, selekcjonuje oraz klasyfikuje informacje dotyczące NGO. Naszym największym problemem podczas tworzenia bazy jest niedostateczna ilość informacji na temat sposobu działalności organizacji w zakresie polityki równościowej oraz zlokalizowanie ich w określonym obszarze działań. Wynika to głównie z tego, że analiza wyłącznie celów statutów organizacji jest niedostateczna. W związku z czym badając, czy dane podmioty kwalifikują się do bazy, weryfikuje się także realizowane przez nie inicjatywy (np. na podstawie wiadomości dostępnych w mediach internetowych). Ponadto kłopotliwe jest odnalezienie wszystkich organizacji, które aktualnie prowadzą działania w zakresie przeciwdziała dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, ubóstwo, wiek, a co najtrudniejsze rasę, religię i orientację seksualną. Z kolei chciałabym zauważyć, że ze stanu obecnego bazy wynika, iż na Dolnym Śląsku przeważają organizacje, które prężenie działają na rzecz zapobiegania nietolerancji wobec pochodzenia społecznego, niepełnosprawności oraz płci.

Obecnie baza NGO liczy sobie ok. 80 organizacji działających na rzecz polityki równościowej. Dzięki pomocy urzędów miast, gmin z Dolnego Śląska oraz samych organizacji pozarządowych, udało nam się stworzyć część bazy. Z dnia na dzień jest ona wzbogacana o kolejne informacje. Do końca października br. planuje się zwiększyć tę liczbę. Ufam, że pomoże nam w tym dalsza współpraca z samorządami i NGO.
Dla przypomnienia chciałbym podsumować, że celem naszej bazy jest usystematyzowanie wiedzy z zakresu polityki równościowej i działań samorządowych w tym zakresie na Dolnym Śląsku, jak również popularyzacja wiedzy wśród dolnośląskiej społeczności na temat językowych kompetencji równościowego komunikowania publicznego, w tym zwiększenie dystrybucji informacji, przeciwdziałanie stereotypom, zwiększenie widoczności problematyki równościowej.

Jeżeli jeszcze nie zgłosiliście swojej organizacji pozarządowej napiszcie na nasz adres mailowy: wrds.2013r@gmail.com, wpisując w tytule „ZGŁASZAM CHĘĆ”. Odeślemy Wam formularz zgłoszeniowy, który należy przesłać do nas na ww. adres do 20.10.br. Wszelkie pytania odnoszące się do bazy kierujcie proszę na podany wcześniej adres mailowy.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu
Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Grejpfrut.
Paulina Grycz


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.