Facebook Google+ Twitter

„Polityka to nie zabawa, to całkiem dochodowy interes”

Należy rozpocząć debatę nad modelem finansowania partii politycznych w Polsce. Ale nie bez gruntownej reformy systemu podatkowego. Celem powinno być odciążenie kieszeni podatnika.

Nie jesteśmy robotami, mamy własne zdanie! / Fot. iktomaracje.plSłowa z tytułu są autorstwa Winstona Churchilla. Każdy z nas jest udziałowcem w tym dochodowym biznesie. Pytanie, jakie trzeba postawić, brzmi: kto rzeczywiście się na nim bogaci? Odpowiadając na to pytanie dochodzimy do wniosku, że należy zreformować model finansowania partii, bo obecny jest po prostu nieuczciwy.
Jednak pierwszy krok, jaki należy wykonać jest inny. Otóż gdyby rządzący nie zabierali z naszych kieszeń coraz to więcej pieniędzy, debata o zmianie modelu finansowania partii, byłaby celowa i potrzebna.
Naturalnie, że rezygnacja z dotowania partii politycznych z budżetu skarbu państwa to pomysł godny rozpatrzenia. Wcześniej należy przeprowadzić reformę podatkową, ale polegającą nie na ich zwiększaniu, co ma w zwyczaju Platforma Obywatelska, ale na ich obniżaniu. Prawo i Sprawiedliwość podczas krótkich rządów pokazało, że podatki można i trzeba obniżać.
Dopiero wtedy, gdy Polacy odczują, że w ich portfelach zostają pieniądze, będzie można na poważnie zająć się postulatem m. in. Ruchu Palikota. Wcześniej jest to zwykłym teoretyzowaniem, zwłaszcza, że przy obecnym układzie politycznym, nie ma szansa na przeprowadzenie tej reformy. Mimo to warto na ten temat powiedzieć kilka słów.
Siłą rzeczy w Polsce najwięcej z budżetu pobiera Platforma Obywatelska. Oficjalnie około 50 mln złotych rocznie. Nieoficjalnie? Nikt tego nie wie, ale z pewnością więcej. Ile ciotek, wujków, stryjków utrzymuje się za państwowe posady dobierane tylko i wyłącznie z partyjnego klucza? Ile firm – po znajomości – zaprzęga się do realizacji publicznych projektów? Ile fundacji dotowane jest tylko dlatego, że prowadzi ją członek partii rządzącej, ewentualnie znajomy czy człowiek z rodziny?Odpowiedź brzmi: za dużo.
Zresztą, Prawo i Sprawiedliwość pobiera zaledwie kilka milionów mniej. Najmniejsze partie, te które w wyborach nie uzyskały więcej niż 3 proc. głosów poparcia, poprzez brak finansowania, są systematycznie eliminowane z życia publicznego.
Jednak te małe partie utrzymują się bardzo często z dobrowolnych datków, darowizn, składek. Skoro mali mogą to duzi tym bardziej powinni. Wtedy zbadalibyśmy realne poparcie dla największych partii w Polsce. Na nic zdałby się sondaże, często manipulowane. Kiedy ludzie przekazują swoje pieniądze – tak, jak w przypadku WOŚP – chcą wiedzieć, jak te pieniądze są wydawane. To zupełnie inny rodzaj finansowania, gdyż pozbywamy się pieniędzy z naszej kieszeni, a nie wspólnego banku.
Ludziom brakuje bowiem wyobraźni. Nie zdają sobie sprawy, że są udziałowcami banku, którego dochód zasila konta polityków. Dlatego model finansowania partii trzeba zmienić.
To zabawne, ale w wywiadzie tygodnia obaj rozmówcy Marcina - zarówno Michał Kabaciński z RP, jak i Maks Kraczkowski z PiS, przekonywali, że zmiany przez nich proponowane (w zasadzie PiS pozostaje za obecnym układem) to poprawa jakości demokracji.
Co jest lepsze dla demokracji: realny wkład elektoratu w funkcjonowanie partii, czy zabetonowany układ, który żeby rozbić trzeba mieć pieniądze? Tych nie ma, bo mają do nich dostęp duże partie - i błędne koło się zamyka.
Warto zastanowić się nad zmianą, ale – tak, jak wspomniałem – najpierw kluczowa jest reforma systemu. Skąd mam wytrzasnąć kasę, skoro ponad połowę zabiera mi rząd? A Platforma już kiedyś proponowała taką reformę. 15 września, gdy było głosowanie nad ustawą zaproponowaną przez Ruch Palikota - PO wstrzymało się od głosu. Przeciw był: PiS, SLD, PSL oraz SP. Wszyscy służą sobie.
A jakie jest Twoje zdanie?
Jeśli zgadzasz się z powyższym tekstem, kliknij "Bartek ma rację" na www.iktomaracje.pl
Czytaj w tym temacie:
Wywiad Tygodnia: Finansowanie partii? Kabaciński: niech decyduje społeczeństwo. Kraczkowski: nie stać nas na zaniedbanie jakości demokracji
_____________________________
Kontakt z autorem: bgraczak@iktomaracje.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.