Facebook Google+ Twitter

Polityka wschodnia Lecha Kaczyńskiego partnerstwem wschodnim UE

Polityka wschodnia stanowiła jeden z priorytetów prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Kaczyński dążył do utworzenia całkowicie nowego sposobu postrzegania polskiej polityki zagranicznej wobec Rosji i państw należących do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Strategia Prezydenta Kaczyńskiego czerpała ze źródła strategii polityki zagranicznej wobec ZSRR sformułowanej przez Marszałka Piłsudskiego. Marszałek dążył do stworzenia przeciwwagi dla ZSRR Instrumentem dla stworzenia tej przeciwwagi miała być federacja złożona z Polski, Ukrainy i innych podmiotów Europy Wschodniej. Prezydent Kaczyński do stworzenia federacji oczywiście nie dążył. Aczkolwiek zauważył, że sojusz państw Europy środkowowschodniej jest bardzo istotny dla wszystkich krajów znajdujących się w tym regionie geopolitycznym, dla ich własnego bezpieczeństwa, miedzy innymi bezpieczeństwa energetycznego.

Polityka wschodnia Prezydenta Kaczyńskiego miała charakter dwuwymiarowy. Prezydent Kaczyński dołożył wiele starań dla umocnienia grupy wyszechradzkiej (Polska, Węgry, Republika Czeska oraz pozostałe państwa). Prezydent działał bardzo intensywnie na rzecz pogłębienia stosunków z krajami bałtyckimi (Litwa, Łotwa, Estonia). Republiki bałtyckie, Polska, oraz kraje Europy Środkowej (Republika Czeska, Słowacja, Węgry), są połączone tym samym trudnym do rozwiązania problemem - dostawami ropy i gazu, czyli bezpieczeństwem energetycznym. Aktualnie wszystkie wyżej wymienione państwa łącznie z Polską, są w dużej mierze uzależnione dostawami energii z Federacji Rosyjskiej. Polityka wschodnia Prezydenta Kaczyńskiego miała to zmienić i zbudować alternatywne rozwiązania. Na przykład dostawy z krajów WNP.

Drugim wymiarem polityki wschodniej była próba stworzenia realnych
mechanizmów wzajemnej współpracy pomiędzy Polską a państwami Europy Wschodniej z poza Unii (Ukraina, Gruzja i inne państwa). Ta strategia miała na celu przybliżenie tych państw do Unii Europejskiej, i w perspektywie średnio- lub długoterminowej do NATO, wyrywając tym samym te państwa spod wpływów Federacji Rosyjskiej.

Stworzone mechanizmy wzajemnej współpracy i pomocy za pośrednictwem polityki wschodniej Prezydenta Kaczyńskiego zadziałały wielokrotnie. Najbardziej ewidentnym przykładem pozostanie wyjazd Prezydenta Kaczyńskiego, ówczesnego Prezydenta Ukrainy, oraz Prezydentów republik bałtyckich do Gruzji, po Rosyjskiej agresji na ten kraj.

Polityka wschodnia Prezydenta Kaczyńskiego została w dużej mierze spożytkowana przez Unię Europejską. W maju 2009 roku Unia Europejska wprowadziła nowy filar do swojej polityki sąsiedztwa - Partnerstwo Wschodnie. Partnerstwo Wschodnie to głównie polska inicjatywa bazująca w znakomitej części na polityce wschodniej Prezydenta Kaczyńskiego. Po roku jego funkcjonowania Komisja Europejska stwierdziła, że Partnerstwo Wschodnie zdało egzamin i będzie kontynuowane. Warto w tym miejscu się zastanowić czy Partnerstwo Wschodnie mogłoby powstać bez polityki wschodniej Prezydenta Kaczyńskiego oraz podejmowanych przez Prezydenta działań w obronie interesów i suwerenności takich państw jak Ukraina?

Polityka wschodnia Prezydenta Rzeczpospolitej, Lecha Kaczyńskiego stanowi przełom w myśleniu o stosunkach Polski ze swoimi wschodnimi sąsiadami. Dzięki prezydenckiej strategii Polska przeszła z rangi pasywnego uczestnika do rangi aktora w swoich stosunkach ze wschodnimi sąsiadami, a przede wszystkim z Federacją Rosyjską. Dzisiaj Polska należy do głównych aktorów, którzy nadają impuls i kierunek wschodniemu partnerstwu Unii Europejskiej. Czy byłoby to możliwe bez polityki wschodniej Prezydenta Kaczyńskiego?

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

agent Tomek
  • agent Tomek
  • 11.04.2011 08:12

To właśnie jest to; To właśnie z tego PO~wodu Putin niedosypiał.1]Gruzję zbombardował.2}Ukrainę kupił płacąc /gazem/.3} W PO~lsce zarządził {prawybory w PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.