Facebook Google+ Twitter

Polka kobietą pracującą, choć zarabia mniej od mężczyzny

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-10-05 17:25

Polki wciąż zarabiają mniej od mężczyzn, ale wierzą w swój sukces. Panie chętniej się uczą, czyli inwestują w swoją przyszłość, ale na rynku pracy dostają zimny prysznic...

- Niestraszna im ciężka praca i nauka łączona z opieką nad rodziną. Wierzą, że osiągną jeszcze sukces zawodowy, nawet jeśli od lat pracują w kasie w McDonaldzie – mówią zaskoczeni naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przebadali oni ponad pół tysiąca kobiet z Wielkopolski, pytając o ich miejsce na rynku pracy. Stereotypy, które utrudniają kobietom zdobycie pracy, utrwalają politycy.

– Kobiety walczą z wieloma sprzecznościami. Muszą wybierać czy zrobić doktorat, czy urodzić dziecko, być miękką i przegrywać, czy twardą, ale samotną, awansować i jeździć w delegacje czy dbać o dzieci i męża – wylicza prof. Zbyszko Melosik z poznańskiej uczelni.

Z przeprowadzonych badań wynika, że większość kobiet uważa, że przy zdobywaniu wykształcenia mają już równe szanse z mężczyznami. Aż 56 proc. studiujących to kobiety; nie brakuje ich na prestiżowych kierunkach, na prawie stanowią 53,4 proc. studentów, na ekonomii i administracji ponad 60 procent. Fot. Bogdan Kułakowski

- Inwestują w swoją przyszłość, ale na rynku pracy dostają zimny prysznic. Ponad 66 proc. badanych twierdzi, że mają gorszy dostęp do miejsc pracy niż mężczyźni, a gdy już dostaną pracę, rzadko awansują. Spostrzeżenia te potwierdzają statystyki – podkreśla prof. Melosik.

Irmina Kotiuk z Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej zwraca uwagę, że Polska nie wypracowała jeszcze odpowiednich mechanizmów ochrony kobiet w pracy. Gdy w rodzinie są małe dzieci, tylko w przypadku kobiet pracodawca zastanawia się, jak często pracownik będzie brał zwolnienia lekarskie.

Ponadto wadą ochronnych przepisów jest to, że dotyczą one tylko umowy o pracę, a coraz popularniejsze są inne formy zatrudnienia. – Ustawodawca chce rozszerzyć część uprawnień z kodeksu pracy także na zlecenia, umowy o dzieło, samozatrudnienie – mówi Kotiuk.

Jej zdaniem wcześniejszy wiek emerytalny kobiet jest jedną z przyczyn utrzymywania się negatywnych stereotypów. – Gdy słyszę od ministrów, że kobiety muszą krócej pracować, bo powinny zajmować się dziećmi i wnukami, to wiem, że ten przekaz trafia też do pracodawców. Pokazuje się im w ten sposób, że kobiety są mniej dyspozycyjne, a to z kolei w praktyce prowadzi do rzadszych awansów i niższych pensji – tłumaczy Kotiuk.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Otóż to! Owszem i niech tak pozostanie - gdyby g. trzymali się tej zasady ja bym nawet nie wiedzial co to znaczy. I Pani również.Ale ja piszę o problemie, skoro już oba są widoczne. I co? Gdzie miliony oburzonych pań oraz drugie tyle panów? Panowie, którzy tak ochoczo popierali panie w walce z Mirnalem jakoś siedzą cicho. Dlaczego - no bo aby płacić paniom więcej, to należy panom nieco zmniejszyć płace, bo suma płac jest bez zmian, nieprawdaż?

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm.... gej w pracy nie musi przyznac sie do swojej orientacji seksualnej i jest traktowany jak faet..a kobieta raczej nie moze nagle stwierdzic "jestem mezczyzna..." ...jedyne co mozna tu wyzwac, to tak naparwde brak poszanowania kobiety w spolecznestwie(nadal! pomimo rownouprawnienia)....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, jeśli napiszecie coś na gejów (że odchyleni od normy, inni, chorowicie), to zaraz rusza lawina wytykająca palcyma - homofob. A tu ukazuje sie artykuł, z którego wynika, że parę milionów Polek jest dyskryminowanych płacowo w Polsce i? NIC! Żadnego komentarza wyzywającego pracodawców od kobietofobów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.