Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21083 miejsce

Polka na emigracji, czyli kobieta sukcesu

Wyjeżdżają z Polski na studia do Niemiec. Kończą je i decydują się na pozostanie w tym kraju na zawsze. Podczas gdy Niemki narzekają na brak pracy i możliwości, polskie absolwentki radzą sobie znakomicie i spełniają się w życiu zawodowym.

 / Fot. http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=4826&picture=frau-sitzt-mit-laptopFilologie nie takie złe

Ania skończyła filologię hiszpańską, polską oraz niemiecką lingwistykę na uniwersytecie we Freiburgu. Już podczas studiów udało się jej dostać na praktykę do dużej firmy w Monachium. Z powodu otwarcia filii w Polsce firma potrzebowała tłumaczy. Ania przepracowała tam prawie rok jako tłumacz ustny i pisemny. Dzięki zdobytemu tam doświadczeniu nie miała problemu ze znalezieniem pracy parę miesięcy później po otrzymaniu dyplomu. Wysłała tylko dwa podania i została przyjęta.

Teraz Ania pracuje w uroczym małym miasteczku nad Renem. Jest tłumaczem wewnętrznym firmy produkującej urządzenia na rynek polski. - Podoba mi się ta praca – mówi. - Chociaż atmosfera nie jest zbyt przyjemna. Dzielę biuro z paroma tłumaczami innych języków i nie zawsze się dogadujemy. Ale firma płaci bardzo dobrze. Oprócz tego opłacają nam składki na konto oszczędnościowe. Tylko 25 euro miesięcznie, ale zawsze to coś – dodaje.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, Ania może niekiedy pracować z domu. – Normalnie powinnam być w biurze. Ale na przykład, kiedy muszę wyjechać lub gdy źle się czuję, mogę pracować online. Nie powinno się to jednak zdarzać zbyt często. To bardziej wyjątek, niż reguła – wyjaśnia.

29-letnia Zuza nie podjęła się podczas studiów żadnej praktyki. Zaległości te musiała nadrobić po studiach. W przeciwnym razie nie dostałaby swojej wymarzonej pracy. Skończyła germanistykę, publicystykę i polonistykę. W czasie studiów pracowała na poczcie przy rozdzielaniu korespondencji. Po otrzymaniu dyplomu musiała poświęcić rok na zdobycie doświadczenia. Odbyła praktyki w dwóch różnych firmach w dziale PR. Teraz jest jedną z najlepszych kandydatek. Rozesłała kilka podań i za każdym razem otrzymała zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To ona wybrała sobie firmę, w której chciała pracować, odrzuciwszy pozostałe propozycje.

Wybrała pracę w firmie, tworzącej strony internetowe w Norymberdze. Również Beata (30 lat) zdobyła swoją pracę marzeń. Od ponad roku pracuje w szkole w Koblencji, gdzie jest nauczycielką języka niemieckiego oraz angielskiego. Beata jest magistrem germanistyki i anglistyki. Już podczas studiów prowadziła zajęcia z angielskiego w różnych szkołach. Dlatego po studiach bez problemu dostała tę pracę. Teraz Beata – Polka – wykłada w szkole niemiecką literaturę niemieckim nastolatkom. – To jest praca moich marzeń. Zawsze chciałam być nauczycielką – mówi Beata.

Praca dla studenta

Aleksandra ma 29 lat. Od dziesięciu lat mieszka w Niemczech. Po maturze wyjechała do do tego kraju jako au pair. Po dwóch latach przeniosła się do Moguncji i rozpoczęła studia filologii polskiej i włoskiej. Właśnie kończy studia i przygotowuje się do ostatniego egzaminu. Po serii prac jako sprzedawczyni lodów i barmanka Ola dostała w końcu pracę mającą dużo wspólnego z jej wykształceniem i preferencjami. Pracuje w firmie zajmującej się badaniami rynku. Firma zatrudnia około dwustu innych studentów różnych kierunków. Praca Oli polega na monitorowaniu niemieckich, polskich i włoskich mediów dla potrzeb raportu przygotowywanego dla Deutsche Post oraz Porsche. Praca ta ma wiele zalet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Fix
  • Fix
  • 07.06.2012 13:09

Wydaje mi się że problemem Polski jest pewien typ myślenie. Po pierwsze do wszystkiego trzeba dochodzić latami, trzeba pracować u kogoś, przedsiębiorca to twój wróg bo z pewności cię okrada, właściciel firmy zarabia więcej a więc za jego kreatywność trzeba mu dopieprzyć wszystkie możliwe podatki, kreatywny to niech kombinuje cwaniak jeden itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 07.06.2012 09:51

Ogłośmy się prowincją Niemiec!!! ŚLĄSK nie będzie młócił słomy...A my pozostali :Niemcy ponad wszystko...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Europejczyk z Polski
  • Europejczyk z Polski
  • 07.06.2012 08:31

@Arien Wczoraj 23:57
Pisz po polsku i z sensem!Czytaj tekst ze zrozumieniem przekazu .Możesz skomentować tekst , to jest w porządku ale charakterystykę to sobie pozostaw dla siebie .Jeszcze jedno.Jak nie znasz obcego języka w sposób przynajmniej dobry , to nie używaj obcych zwrotów .Tu się pisze po polsku .Jeśli nie potrafisz to pisz przez tłumacza , wypadniesz może trochę lepiej.
TEKST JEST JAK NAJBARDZIEJ NA CZASIE I ODZWIERCIEDLA OBECNA SYTUACJĘ W EUROPIE LUDZI CHCĄCYCH SIĘ ZREALIZOWAĆ , to w pozytywnym słowa znaczeniu .Widzimy na tym przykładzie ,ż e Niemcy zawsze cenili i cenią ludzi mądrych a u nas w Polsce wszystko się robi by ich upodlić lub zrobić bezrobotnymi.Tak to ja oceniam.DLATEGO ZAWSZE NIEMCY JAKO KRAJ ZAWSZE SA DAWANI ZA BARDZO POZYTYWNY PRZEKŁAD KO NAŚLADOWANIA .Jestem Polakiem ale jest mi przykro ,że zawszy rządzący w Polsce dbają o swoje interesy a nie o obywateli Rzeczpospolitej Polskiej .Znowu pewni ludzie robią rozgardiasz w Polsce, wszędzie na świecie są znienawidzeni a Arabowie nie moga na nich wręcz patrzeć .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arien
  • Arien
  • 06.06.2012 23:57

Abstrahując od ciekawej historii artykuł napisany przez copy writera. Aż bije po oczach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polka z krwi i kości
  • Polka z krwi i kości
  • 05.06.2012 15:08

Ten konkretny przykład potwierdza tylko jedno.Polacy as zdolnym i pracowitym narodem.Niemcy potrafią to docenić .Polska dla wielu jest macocha albo wyrodną matka i takie to są skutki.Polacy wyjeżdżają z tego kraju!
DLA UCZCIWYCH I MĄDRYCH Polaków to nie jest ojczyzna ta Polska -to jest tak jak dla mnie wyrodna matka, macocha .Kocham ja ale też mówię prawdę jak to jest z ta Polska .Oczywiście dla mnie PRL było ojczyzna , teraz III Rzeczpospolita Polska jest moja ojczyzna .Kto podważa prawa tej mojej ojczyzny Polski III Rzeczpospolitej Polskiej -ten jest zdrajca albo wrogiem nas Polaków.Kocham ta Polskę taka jaka jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.