Facebook Google+ Twitter

Polka, profesor Agnieszka Zalewska, szefową Rady CERN

Po raz pierwszy CERNowi będzie przewodniczyła kobieta i do tego Polka! Profesor Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

The Globe. Sala konferencyjna CERN Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0. / Fot. AstronautilusJak informuje Polskie Radio najbardziej prestiżowe stanowisko w fizyce, przypadło polskiej badaczce wysokich energii, neutrin i ciemnej materii prof. Agnieszce Zalewskiej z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Pani profesor będzie szefować największemu centrum naukowemu w Europie przez co najmniej rok. Oprócz Polski kandydaturę zwyciężczyni zgłosili również Węgrzy, Czesi i Belgowie.

"Najbliższe lata będą fascynujące, ale też wymagające, ponieważ przygotowujemy do pracy LHC przy wyższych energiach i będziemy realizować zaktualizowaną Strategię europejską dla fizyki cząstek". "CERN i jego Rada będzie moim jedynym priorytetem, i chciałbym podziękować członkom Rady oraz ustępującemu prezydentowi za zaufanie, jakim mnie obdarzono mnie." - powiedziała pani prof. Zalewska.

CERN czyli Europejskie Centrum Badań Jądrowych zrzesza 20 członków (w tym od 1991 roku również Polskę) a pracują tam specjaliści z 80 krajów. Znajduje się na granicy Francji i Szwajcarii. Zajmuję się nie tylko cząstką Higssa ale również badaniem innych cząstek elementarnych. To tam wynaleziono www. Również tam umieścił akcję książki ,,Anioły i demony" Dan Brown.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Moc gratulacji i życzeń owocnej pracy dla Pani Profesor .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponieważ przez całe lata, by nie powiedzieć wieki, kobietom w "nauce" było mocno pod górkę, to obecnie faktycznie jest przychylne nastawienie i tę górkę zniwelowano, patrząc przychylnie na płeć żeńską na naukowych stanowiskach...) wiem coś o tym z rodzinnego podwórka))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojawia się jednak pytanie: czy wygrała, bo była najlepsza? czy wygrała bo "lobbowała" p. Kudrycka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.