Facebook Google+ Twitter

Polki coraz częściej przeprowadzają aborcje i zostawiają dzieci

Jak podaje "Rzeczpospolita", liczba legalnych aborcji przeprowadzonych w Polsce w 2012 roku wyniosła 752. Dane zostały zawarte w sprawozdaniu z wykonania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i przerywaniu ciąży.

 / Fot. Autor: Miss.Monica.Elizabeth (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], undefinedPolskie prawo pozwala na dokonanie aborcji z trzech powodów: gdy ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia matki lub gdy badania wskazują na wysokie prawdopodobieństwo upośledzenia płodu.

W 2012 roku wady płodów był przyczyną dokonania 701 z 752 zabiegów, jedna aborcja dotyczyła ciąży będącej efektem czynu zabronionego, natomiast 50 zostało przeprowadzonych w związku z realnym zagrożeniem życia matki.

Oficjalne dane mówią, że w 1997 roku przeprowadzono w Polsce w sposób legalny ponad 3 tys. aborcji. Był to najwyższy wskaźnik i związany był z funkcjonowaniem odmiennych przepisów, które umożliwiały dokonanie aborcji z powodu "trudnej sytuacji kobiet". Ustęp został jednak zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny i wycofany.

Statystyki z ostatnich kilku lat wskazują na tendencję wzrostową w liczbie dokonywanych zabiegów. Przykładowo w 2002 roku zabiegów było 159, w 2005 – 225, a 2008 – 499. W 2012 roku, w stosunku do roku poprzedniego, liczba aborcji wzrosła o 83.

Wśród przyczyn wzrostu aborcji wymienia się przede wszystkim rozwój badań prenatalnych umożliwiającą wczesne wykrycie badań płodu. od roku 2009 liczba kobiet korzystających z tego typu badań wzrosła o prawie 100 proc. i w 2012 roku wyniosła 54 tys.

Lekarze wskazują również na inne zjawiska występujące równolegle. W 2012 roku matki pozostawiły 1021 noworodków w szpitalach. Stanowi to wzrost o 263 w stosunku do roku 2011. Przez ostatnie kilka lat liczba takich spraw oscylowała wokół 800. Szczególnie niepokojące, zdaniem komentatorów, są dane na temat zabójstw dokonywanych na noworodkach. Ich liczba w przeciągu lat 2010-2012 zwiększyła dwukrotnie do 35 ofiar.

Wielu działaczy lewicowych wskazuje na zjawisko istnienie ogromnego obszaru szarej strefy, w obrębie której może być dokonywanych nawet do 100 tys zabiegów rocznie. Działacze ruchów i organizacji pro-life w ubiegłym roku przedstawiły w Sejmie projekt obywatelski ustawy zakazującej aborcji z przyczyn eugenicznych, ten został jednak odrzucony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.