66982 miejsce

Polki dwunaste w olimpijskiej sztafecie biathlonowej

Rosjanki zostały mistrzyniami olimpijskimi w biathlonowej sztafecie podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Medal srebrny wywalczyły Francuzki, a brązowy Niemki. Polki zajęły miejsce dwunaste.

Logo XXI ZIO w Vancouver / Fot. vancouver2010.comWe wtorek podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver rozegrano jedną konkurencję biathlonową - bieg rozstawny kobiet (4x6 km). Wśród dziewiętnastu reprezentacji znalazły się również Polki.

Nasze reprezentantki niestety bieg rozpoczęły poniżej oczekiwań, a to za sprawą startującej na pierwszej zmianie Krystyny Pałki. Polka cztery razy spudłowała na strzelnicy - dwukrotnie w każdej pozycji. Słabo również pobiegła, zwłaszcza ostatni dwukilometrowy odcinek trasy przed strefą zmian. Przez to dotarła do Magdaleny Gwizdoń dopiero na szesnastej pozycji.

Ta z kolei pogrążyła naszą sztafetę całkowicie. Gwizdoń spudłowała w pozycji leżącej aż trzy razy, a w pozycji stojącej nawet trzy dodatkowe naboje nie ustrzegły ją przed pokonaniem karnej rundy długości 150 m. W efekcie po jej zmianie Polska plasowała się na przedostatniej pozycji.

Kolejne nasze reprezentantki nie potrafiły nawiązać już walki z najlepszymi. Weronika Nowakowska na strzelnicy dobierała tylko jeden nabój i wyprowadziła naszą sztafetę na piętnaste miejsce. Z kolei Agnieszka Cyl strzelała bezbłędnie i dzięki niej nasza reprezentacja ostatecznie została sklasyfikowana na dwunastym miejscu, tracąc do triumfatorek 3.18,0 min.

Mistrzyniami olimpijskimi zostały faworyzowane Rosjanki. Swietłana Sliepcowa, Anna Bogali-Titowiec, Olga Miedwiedcewa i Olga Zajcewa dobrze pobiegły oraz rzadko myliły się na strzelnicy - pięć dobieranych naboi. Czas zwyciężczyń to 1:09.36,3 h.