Facebook Google+ Twitter

Polki i Polacy w czołówce europejskich rozwodników

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-05-30 08:31

Co 30 sekund w Unii Europejskiej rozpada się jedno małżeństwo. Najgorzej pod tym względem jest w Hiszpanii, ale także w Polsce z roku na rok rozwodzi się o pięć tysięcy małżeństw więcej. Takie niepokojące dane przyniósł raport hiszpańskiego Instytutu Polityki Rodzinnej, który został zaprezentowany w Brukseli.

Dane nie napawają optymizmem. Instytucja rodziny przeżywa w Unii kryzys. Hiszpańscy naukowcy opracowując dane Eurostatu (europejskiego urzędu statystycznego) wyliczyli, że zwiększa się liczba rozwodów, maleje liczba zawieranych małżeństw, rodzi się mniej dzieci, a kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo.

Przeanalizowano rozwody w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Okazało się, że ich liczba wzrosła w tym okresie średnio (wzięto dane z różnych krajów) o 100 procent.

Nad raportem pochylili się nie tylko urzędnicy Komisji Europejskiej, ale i eurodeputowani. - To poważne problemy, nad którymi zastanawialiśmy się już w naszej frakcji socjalistycznej - mówi Genowefa Grabowska, eurodeputowana z okręgu śląskiego. - Akurat w połowie maja obchodziliśmy ogłoszony przez ONZ Światowy Dzień Rodziny. Czy są powody do radości? Niestety, dane są bardzo niepokojące.

 / Fot. Dziennik ZachodniHiszpańscy naukowcy przyjrzeli się też wiekowi młodych ludzi, decydujących się na małżeństwo. Okazuje się, że o ile jeszcze 30 lat temu za mąż wychodziły kobiety średnio w wieku 23 lat, to teraz - w wieku 28 lat. Panowie myślą teraz o żonie po trzydziestce, a 30 lat temu - zostawali mężami w wieku 25 lat.

Ale cóż z tego, że pary pobierają się w poważniejszym (mądrzejszym) wieku, skoro i tak się potem rozwodzą? Wróćmy do danych na temat rozwodów: najbardziej szokująca jest statystyka mówiąca o cierpiących dzieciach. Według hiszpańskiego instytutu w ciągu ostatnich 15 lat w UE rozpadło się w sumie 13,7 mln małżeństw, w wyniku czego mogło ucierpieć aż 21 mln dzieci.
(tm)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.