Facebook Google+ Twitter

Polki nie wykonują badań profilaktycznych

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-06 11:50

Polki nie chcą się badać, unikają profilaktyki, a do lekarza przychodzą dopiero wtedy, gdy coś im dolega - obserwują przedstawiciele służby zdrowia. W Łodzi z programów profilaktycznych korzysta niewielki odsetek kobiet, chociaż badania adresowane do określonych grup są bezpłatne i zwykle nie czeka się na nie w kolejce.

Z badań zdrowia kobiet, jakie przeprowadził Ośrodek Badania Opinii Publicznej, wynika, że połowa Polek w ciągu ostatnich trzech lat nie kontrolowała poziomu cholesterolu, a 21 procent nie mierzyło ciśnienia krwi. Poziom cukru zbadało 62 proc. kobiet. Lekarze obserwują, że o ile panie po 50 roku życia do gabinetów specjalistycznych zaglądają w miarę często, to młode Polki do lekarza przychodzą jedynie z grypą albo kiedy coś im dolega. Tymczasem do łódzkich szpitali trafia coraz więcej młodych kobiet z zawałami serca i chorobami układu krążenia spowodowanymi złą dietą i niezdrowym trybem życia.

- Trafiają do nas bardzo młode, nawet trzydziestoletnie pacjentki z ostrymi zespołami wieńcowymi - mówi doktor Waldemar Rogowski z kliniki kardiologii w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. - Najczęściej okazuje się, że są nałogowymi palaczkami papierosów, często mają nadciśnienie, a nierzadko także podwyższony poziom cholesterolu.

Wiele z nich trafiło do szpitala właśnie dlatego, że prowadzą niezdrowy tryb życia, a do tego unikają lekarzy. Wczoraj zapytaliśmy kilka młodych kobiet, kiedy ostatnio robiły jakiekolwiek badania profilaktyczne. Okazało się, że większość trzydziestolatek przyznaje, że od czasu do czasu robią cytologię, kilka z nich pamiętało, że internista mierzył im ciśnienie podczas ostatniej wizyty.

- Nie wystarcza na to wszystko czasu - mówi zagadnięta kobieta. - Pracuję zawodowo, mam rodzinę, dwójkę dzieci. Przede wszystkim dbam o to, żeby one się prawidłowo rozwijały i nie były chore.

Problem w tym, że programy profilaktyczne współfinansowane przez NFZ lub wydziały zdrowia urzędów miasta dotyczą zwykle wąskiej grupy kobiet. Badania diagnozujące choroby krążenia są zwykle dostępne dla pań po pięćdziesiątce.

- Od trzech lat bierzemy udział w badaniach profilaktycznych, dotyczących chorób krążenia - mówi dr Joanna Rogowska, dyrektor NZOZ "Doktor". - Badane są właśnie łodzianki z roczników 1952, 1957,1962, 1967, 1972, bo na nie wygospodarował pieniądze Wydział Zdrowia Publicznego UMŁ. - Zachęcamy do tych badań, bo nic nie kosztują, a pozwalają ocenić ryzyko zachorowania - mówi dyrektor placówki. - Okazuje się jednak, że bardzo wiele kobiet, nawet tych, które mogłyby wziąć udział w bezpłatnych badaniach, nie znajduje na nie czasu lub po prostu nie wie, że może z nich skorzystać.

Beata Aszkielaniec z NFZ mówi, że taniej jest robić badania przesiewowe niż leczyć pacjentki w zaawansowanych stadiach choroby, dlatego w funduszu co roku pula pieniędzy na badania profilaktyczne rośnie. Już w tym roku liczba kontraktów na takie badania będzie większa. - Mam nadzieję, że świadomość Polek będzie rosła i że coraz więcej z nich będzie korzystać z badań profilaktycznych - dodaje rzeczniczka.

Ile kosztuje zdrowie?


W tym roku łódzki oddział NFZ przeznaczył na badania profilaktyczne związane z chorobami krążenia około 1,25 mln zł. Z badań w całym województwie skorzystało jak dotąd 9 tys. pacjentek.

Magda Szrejner

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.