Polki trzecią drużyną w Europie! Relacja z meczu o brązowy medal

Polskie siatkarki przed meczem o brązowy medal.
Polskie siatkarki przed meczem o brązowy medal. Adam Sęczkowski
Wczoraj rozmawiałem z Aleksandrą Jagieło, która obiecała zdobycie brązowego medalu. Dziś spełniły się jej słowa. Polska reprezentacja zdobyła brązowy medal ME w siatkówce kobiet, wygrywając z drużyną Niemiec 3:0.

We wczorajszych meczach półfinałowych Polki przegrały z Holenderkami 3:1, a Niemki uległy takim samym stosunkiem setów drużynie Włoch. Olbrzymi doping kibiców w zapełnionej Hali Atlas Arena Łódź witał drużyny na boisku. Niemiecka siatkarka Kathleen Weiss powiedziała na przedmeczowej konferencji prasowej, że podczas dzisiejszego meczu spodziewa się wspaniałej atmosfery, która sprawi, że gra o medal będzie przyjemnością.

Godz. 16.30 - przywitanie obu reprezentacji i wysłuchanie hymnów obu drużyn. Godzina 16.36 rozpoczęcie treningu obu reprezentacji. Jako pierwsze na boisko wychodzą Niemki. Polki rozpoczną mecz tą samą szóstką, co wczorajszy i będą prowadzone przez trenera Piotra Makowskiego. W składzie zabraknie Eleonory Dziękiewicz oraz Klaudii Kaczorowskiej. Dziewiętnaście minut do rozpoczęcia meczu, nasze piękne siatkarki rozgrzewają się do spotkania.

Gdyby przyznawano medale za urodę, to nasze siatkarki bezapelacyjnie by wygrały złote krążki. Polki świetnie prezentują się również w sensie sportowym. Podczas treningu wyglądają na bardzo skoncentrowane i stanowiące kolektyw; po przebitej na drugą stronę piłce przybijają sobie tzw. „piątki”. Godzina 16.58. Witamy sędziów Arnaldo Rocha z Portugalii (drugi sędzia) oraz Stefana Hank ze Słowacji (pierwszy sędzia). Po dzisiejszym meczu kończą oni swoją karierę. Z tej okazji otrzymali pamiątkowe puchary.

Set I

Podczas całego turnieju polskie siatkarki przegrały jedynie dwa razy (obie porażki z reprezentacją Holandii). Wszyscy wierzymy, że Polki dziś również nie zejdą z boiska pokonane i w bardzo dobrym stylu wygrają w dzisiejszym meczu, zdobywając upragniony przez kibiców medal. Godzina 17. Powitanie reprezentacji Niemiec, a tuż po chwili owacyjne powitanie Polek. Serwuje Anna Barańska. Długa wymiana piłek. Pierwszy punkt zdobywa Agnieszka Bednarek-Kasza.

Kapitan naszych rywalek, Christiane Furst zdobywa punkt na remis. Kolejny punkt Polek. Reprezentantka Niemiec Anna Kożuch zablokowana przez Asię Kaczor, która już po chwili znakomicie atakuje. 4:1. Kolejny punk Polek. O czas poprosił trener Guidetti. Serwuje Ola Jagieło. Niemki przedzierają się przez blok. Wynik 5:2. Trudny serw Beier, z którym nie radzi sobie Barańska. Trzeci punkt dla Niemek, ale już po chwili Agnieszka Bednarek-Kasza zdobywa kolejny punkt.

Niemki kontratakują. 6:4. Polki w antenkę i jest 6:5. Zenik świetnie w obronie, a Asia Kaczor potężnym uderzeniem zdobywa kolejny punkt. Znów świetnie Mariola Zenik, a dobrą wystawę wykorzystuje Anna Barańska. Pierwsza przerwa techniczna. Wynik na tablicach: 8:5 dla Polski.

Po przerwie Petrausch nie daje szans Asi Kaczor, a po chwili w obronie myli się Zenik. Prowadzimy już tylko jednym punktem. Ania Barańska atakuje w boisko, ale sędzia twierdzi inaczej. Nasze zawodniczki protestują, ale na nic się to zdaje. Niemki serwują w aut. Kolejny punkt Polek. Minimalnie niecelnie przebija piłkę Asia Kaczor. 10:9 dla Polek.

Jagieło obija blok rywalek. Odskakujemy na dwa punkty. Kasia Gajgał myli się, a po chwili to samo czyni Milena Sadurek-Mikołajczyk. Remis na tablicach. Atak Polek i kolejny punkt dla naszej drużyny. Duet Bednarek-Kasza i Jagieło znakomicie blokuje atak Niemek. Punkt dla Polski.

Jagieło skutecznie atakuje na pojedynczym bloku. 14:11. Złe zagranie Polek. 14:12. Aut serwisowy rywalek. 15:11. Jeszcze punkt i dziewczyny będą mogły chwilę odpocząć w kolejnej przerwie technicznej. Znakomity blok. 16:12. Druga przerwa techniczna.

Serwuje Ola Jagieło. Niemki odbierają piłkę, a punkt zdobywa grająca w reprezentacji Niemiec Anna Kożuch. Asia Kaczor atakuje trochę zbyt mocno. 16:14. Dobra akcja Polek i punkt. Z mocnym serwisem Agnieszki Bednarek-Kasza nie radzą sobie Niemki. 18:14. Anna Barańska próbuje kiwać, ale rywalki zorientowały się w zamiarach naszej atakującej, ale już po chwili ta sama zawodniczka mocno atakuje zdobywając punkt. 19:14. O czas prosi trener Guidetti.

Agnieszka Bednarek-Kasza na zagrywce i rywalki znów nie odbierają piłki. Ta dziewczyna dziś masakruje Niemki zagrywką. Kolejny punkt dla Polek. Znów Agnieszka serwuje, rywalki odbierają piłkę i przebijają na ręce Barańskiej, która zdobywa kolejny punkt. Agnieszka Bednarek-Kasza serwuje w siatkę, ale to my prowadzimy 22:15. Punkt dla Niemek. Przy stanie 22:16 trener Makowski prosi o czas.

Myślę, że przy tym prowadzeniu nic złego nam się w tym secie stać nie może i już za chwilę będziemy cieszyć się z wygranej w pierwszej partii. Niemki zwlekały z serwem, przez co usłyszały gwizdy od kibiców. Kolejne dwa punkty Polek, a kibice krzyczą: „ostatni, ostatni”. Anna Barańska przełamuje blok rywalek. Wygrywamy pierwszego seta 25:16. Powiedzmy sobie szczerze; Niemki dość gładko przegrały z naszymi siatkarkami. Mamy nadzieję, że w kolejnych dwóch setach będzie podobnie i będziemy cieszyć się z wygranego meczu wynikiem 3:0.
Set II

Agnieszka Bednarek-Kasza potężnie atakuje. Punkt dla Polek. Po chwili punkt dla rywalek. W pierwszym secie było podobnie. Skuteczny atak Niemek, a już po chwili Polki się rewanżują tym samym. Brinker źle odbiera serw Oli Jagieło. Remis 3:3. Kolejny dobry serwis Jagieło i kolejny raz Niemki nie dają sobie rady z odbiorem. Ola Jagieło serwuje zbyt mocno. 4:3. Niemki atakują w aut. 5:3.

Protest niemieckich zawodniczek i trenera Guidetti. Sędzia nie zmienia decyzji. Dobry atak Polek i 6:3. Skutecznie Niemki. 6:4. Sscuschke zablokowana przez Kasię Gajgał. Mamy siódmy punkt. Nieporozumienie w szeregach naszych dziewczyn. 7:5. Brinker serwuje w aut. Polki schodzą na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:5.

Anna Barańska dziś nie cofa ręki w ataku. Przynosi to efekty w postaci punktu. Prowadzimy 9:5. Aut serwisowy Polek. 9:6. Kasia Gajgał z całą swoją siłą atakuje. Zdobywamy dziesiąty punkt. Kolejny punkt dla Polek. Przy stanie 11:6 dla Polski o czas prosi trener Guidetti. Punkt dla Niemek.

Ola Jagieło znajduje wystawione w górze ręce Niemek i wykorzystuje to. Piłka ląduje po naszej stronie, ale poza boiskiem. Kolejne dwa punkty Polek. 13:8. Brinker skutecznie atakuje. Furst serwuje, ale my radzimy sobie z przyjęciem i Anna Barańska zdobywa kolejny punkt. Potężnie Ssuschke i punkt dla Niemek. Blok-aut Polek. 14:11 dla Polski.

O przerwę prosi trener Piotr Makowski, a w Hali wybrzmiewa melodia z serialu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Pomógł odpoczynek, gdyż zdobywamy piętnasty punkt. Niemki nie radzą sobie z serwem Asi Kaczor. Druga przerwa techniczna. 16:11

Asia Kaczor w polu zagrywki, może uda jej się ponownie zagrać nie do obrony? Niestety punkt dla Niemek, a po chwili kolejny i kolejny. W końcu Polki zdobywają punkt, a z głośników melodia „Deszcze niespokojne”. Dwa kolejne punkty dla Polski. Trener Guidetti musi zareagować, w tym momencie prosi o przerwę.

Znakomity kolejny atak naszych dziewczyn. Prowadzimy 20:14. Już chyba nic Polki nie powstrzyma w wygranej w tym secie. Punkt dla Niemek. Milena Sadurek-Mikołajczyk sprytnie przebija piłkę tuż za siatkę. Punkt dla Polek. Szesnasty punkt dla Niemek zdobywa Beier. Furst wykorzystuje swój wzrost i przebija piłkę na naszą stronę. Kolejna piłka staje się jednak łupem naszej drużyny.

Skuteczny atak Niemek. 22:18. Beier zahacza o blok Polek i piłka ląduje poza boiskiem. 22:19. Aut serwisowy 23:19. Na zagrywce Ola Jagieło. Niemki bronią piłki, ale Anna Barańska zagrywa po rękach Niemek. 24:19. Potężny serw Oli Jagieło. Niemki nie radzą sobie z tą piłką i nie są w stanie przebić jej na drugą stronę siatki. Wygrywamy drugiego seta 25:19. Znakomicie.
Set III

Polki prowadzą w meczu 2:0 i są już blisko podium. Niecodzienna sytuacja w przerwie meczu; jeden z siatkarskich kibiców w obecności tysięcy kibiców zgromadzonych w łódzkiej Hali został zaproszony na boisko i poprosił swoją ukochaną o rękę. Zaskoczona dziewczyna dołączyła do swojego narzeczonego i ze łzami w oczach powiedziała „tak”. Zgromadzeni na trybunach odśpiewali gromkie „Sto lat”.

Znów podobna sytuacja jak w poprzednich setach; pierwszy punkt zdobywają Polki, a drugi Niemki. Atak Oli Jagieło. Punkt dla Polski. Z serwem Oli nie radzą sobie rywalki i kolejna piłka wygrana przez naszą reprezentację. Anna Barańska przebija się przez blok. 4:1. Ola Jagieło wraca w pole zagrywki. Asia Kaczor skutecznie atakuje w środek boiska. Niemki sprawiają wrażenie zagubionych. Przerwa na życzenie trenera Guidetti. Anna Barańska trafia w siatkę, punkt dla rywalek.

Milena Sadurek-Mikołajczyk wystawia do Jagieło, a ta nie daje szans na obronę i robi się 6:2. Serwuje Agnieszka Bednarek-Kasza, ale rywalki zdobywają punkt z kontrataku, a po chwili kolejny. Kasia Gajgał przypomina o swoim zadaniu na boisku i zdobywa siódmy punkt. Serwuje Asia Kaczor sprawiając problemy rywalkom. Nieporozumienie na linii Zenik-Jagieło. Punkt dla Niemek. Dobry serw Kożuch i Ania Barańska tym razem się myli. Po chwili punkt dla Polek. Pierwsza przerwa techniczna. Prowadzenie Polek 8:6.
Anna Barańska w polu zagrywki, ale uderza piłką w siatkę. Po drugiej stronie Brinker czyni to samo. As serwisowy Kasi Gajgał. 10:7. Kolejny punkt dla Polek. Ania Barańska blokuje w aut. 11:8. Wystawienie piłki do Asi Kaczor, która zdobywa kolejny punkt. Ta dziewczyna na tym turnieju myli się rzadko. Punkt dla rywalek. Chciałoby się wrócić do przedostatniego zdania i napisać: „a nie mówiłem?” Kolejny punkt zdobywa Asia Kaczor. Punkt dla Niemek. Paulina Maj zmienia Olę Jagieło.

Kożuch trafia w linię boiska. 13:11. Brinker uderza po rękach Agnieszki Bednarek-Kasza. 13:12. O czas prosi trener polskiej drużyny. Po przerwie punkt zdobywa Asia Kaczor. Skuteczny atak Niemek. Brinker zdobywa punkt na 14:14. Kłopoty z przyjęciem Zenik, ale udaje się wyprowadzić atak. Punkt zdobywa Asia Kaczor. Barańska zablokowana, a Brinker znów przebija się przez nasz blok. 15:15. Zbyt mocny serw Niemek. Na drugą przerwę techniczną schodzimy z jednopunktowym prowadzeniem 16:15.

Ten set nie układa się tak dobrze jak poprzednie, ale wierzymy, że to Polki go wygrają. Ola Jagieło zdobywa punkt. Ania Barańska mocno serwuje. Niemki radzą sobie z przyjęciem, ale z obroną Kasi Gajgał już nie. 18:15 dla Polski. Punkt dla Niemek. Skutecznie Kasia Gajgał, ale po chwili źle serwuje. 19:17. Problemy z przyjęciem piekielnie mocnej zagrywki ma Ania Barańska, ale wciąż prowadzimy. Ola Jagieło uderzyła chyba tak mocno, jak tylko potrafi i już po chwilę polscy kibice mogli być szczęśliwi z kolejnego punktu. Punkt dla Niemek. Rywalki nie podbijają piłki i prowadzimy już 21:19.

Kożuch pokazuje, że nasze sąsiadki zza zachodniej granicy nie składają broni. 21:20. Skutecznie atakują Polki. 22:20. Agnieszka Bednarek-Kasza serwuje nie do odbioru. 23:20. O czas prosi trener Guidetti. Już nic złego się stać nie może. Jeszcze dwa punkty i będziemy cieszyć się ze zdobytego brązowego medalu. Jeszcze Niemki zdobywają dwa punkty. Robi się niebezpiecznie. 23:22. Przerwa na życzenie trenera Makowskiego.

Pomyłka Mileny Sadurek-Mikołajczyk. 23:23. Anna Barańska mija blok rywalek i mamy pierwszą piłkę meczową. Asia Kaczor w polu zagrywki. Ania Barańska kończy spotkanie. Wygrywamy tego seta 25:23 i cały mecz 3:0. Mamy brązowy medal na mistrzostwach Europy w piłce siatkowej! Dziękujemy za emocje, dziękujemy za walkę, dziękujemy za zaangażowanie, dziękujemy za piękną grę.