Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20620 miejsce

Polki z wygody wybierają antykoncepcję po...

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-07 18:18

Zamiast regularnej antykoncepcji Polki często wolą rozwiązania jednorazowe. Coraz częściej sięgają po tzw. pigułki po..., zwane też przez część lekarzy wczesnoporonnymi.

fot. MWMEDIAW związku z rosnącym zapotrzebowaniem, we wrześniu na polski rynek trafi drugi taki środek „zapobiegawczy”. Do tej pory w Polsce zalegalizowany był tylko jeden rodzaj tabletek po...

Antykoncepcja postkoitalna była wprowadzana na polski rynek głównie z myślą o kobietach, które zostały zgwałcone. Jeśli wyrażą taką wolę, lekarz po badaniu może im podać tabletkę po... Dotyczy to rocznie około tysiąca kobiet. Jednak dużo więcej pań udaje się do ginekologa po receptę na taki środek (jest wydawany wyłącznie z przepisu lekarza), bo po prostu nie stosują regularnej antykoncepcji. Producent leku informuje jednak, że dokładny mechanizm działania preparatu nie jest znany. Zależnie od światopoglądu, część lekarzy określa te pigułki mianem wczesnoporonnych, inni nie widzą w nich nic złego.

Problem pojawia się, kiedy pigułki są stosowane zbyt często. – Zdarzają się pacjentki, które co dwa-trzy miesiące przychodzą po taki środek. Tłumaczę, że to szkodliwe dla ich zdrowia, ale wtedy idą do innego lekarza. Tak jest wygodniej i pewniej, zwłaszcza w wakacje, kiedy dochodzi do wielu przypadkowych zbliżeń – mówi Janusz Krasnobrodzki, ginekolog. Według producenta tabletki po..., działanie leku zależy od upływu czasu po stosunku. Skuteczność po przyjęciu w ciągu 24 godzin sięga 95 procent, ale po 48-72 godzinach już 58 procent. Poza tym lek składa się z dwóch tabletek, które należy zażyć w odstępie 12 godzin. – Zbyt częste przyjmowanie leku może powodować zmiany hormonalne, wymioty, bóle głowy – wylicza dr Krasnobrodzki.

W połowie września na polskim rynku pojawi się drugi taki preparat, tym razem w postaci wygodniejszej, bo trzeba będzie zażyć tylko jedną tabletkę. Przyjęcie go do 72 godzin po stosunku ma zapobiegać ciąży w 84 proc. przypadków.

Z przyjmowaniem antykoncepcji doraźnej wiąże się jeszcze jedna kwestia. Jeśli pomimo przyjęcia tabletki kobieta zajdzie w ciążę, istnieje ryzyko, że będzie to ciąża pozamaciczna.

MK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kobiety faszerują się "czym się da", zatem jedna chemia w te czy wewte... Taka mają naturę, a Lord (facet i inni) tego nie moga pojąć. Popieram Lorda w rozważaniach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem, jak kobiety mogą się tak faszerować tą chemią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od zawsze jestem zwolennikiem teorii, że każdy decyduje za siebie. Chce rodzić - ok, nie - to nie. Z nauką Kościoła się to nie zgadza, ale cóż. Tak myślę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.