Facebook Google+ Twitter

Polonia amerykańska dla dzieci poszkodowanych górników

Współautorzy: Barbara Podgórska

10 tys. dolarów udało się zebrać Kayah Mireckiej-Ploss i Kazimierzowi Kutzowi, podczas zbiórki pieniędzy na pomoc dla dzieci górników zmarłych i rannych w wyniku katastrofy w kopalni „Wujek-Śląsk”. Dzięki temu do maluchów zawitał Mikołaj.

Wręczanie / Fot. Adam K. PodgórskiRodzina Wicików / Fot. Adam K. PodgórskiKayah Mirecka-Ploss zadzwoniła do Rudy Śląskiej już w dwie godziny po tragicznej wieści o wypadku w kopalni, przekazując współczucie ofiarom wybuchu i ich rodzinom oraz deklarując pomoc. Natychmiast też skontaktowała się z przebywającym akurat w USA Kazimierzem Kutzem. Wspólnie poprosili rodaków za oceanem o datki i nie zawiedli się!

Wskutek tragedii w kopalni „Wujek- Śląsk” zginęło na miejscu i zmarło wskutek obrażeń w szpitalu 20 górników. W centrum katastrofy był Damian Wicik, który na rudzkie spotkanie przyjechał z żoną Izabelą oraz synami: dwuletnim Jakubem, pięcioletnim Tomaszem i dwunastoletnim Marcinem. Nigdy nie powróci do pracy pod ziemią. Na zawsze pozostanie mu ciężko poparzona twarz i zniekształcone ręce. - To przyszło ze ściany. Dostałem szlag na pół klatki piersiowej i w głowę - wspomina okropną chwilę.

Podziękowanie / Fot. Adam K. PodgórskiWręczanie / Fot. Adam K. PodgórskiW sobotę 12 grudnia w Urzędzie Miasta Ruda Śląska dzieciom wszystkich poległych i poszkodowanych górników wręczono prezenty, zakupione za pieniądze ze zbiórki oraz bony pieniężne. dzieciaki dostały także albumy o Rudzie śląskiej i przewodniki „Z Rudą po Rudzie”.

Dary wręczali dzieciom: Kazimierz Kutz oraz prezydent miasta Andrzej Stania. Wcześniej Teresa Podleszka, prezes Fundacji „Dzieci Śląska”, przekazała zebranym wieści i pozdrowienia od „Babci” – Kai Mireckiej–Ploss, którą z Rudą Śląską łączą bliskie i serdeczne związki oraz Instytut Jana Karskiego.

Jasełka / Fot. Adam K. PodgórskiUczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Rudzie Śląskiej Orzegowie pokazali barwne, pełne humoru jasełka. - Paczki i bony w wysokości od 300 do 600 złotych otrzymało 60 dzieci - informuje Aleksander Maicher, dyrektor wykonawczy Instytutu Karskiego, organizator spotkania. - To już kolejna akcja pomocy Polonii Amerykańskiej skupionej wokół Kayah Mireckiej-Ploss, Jedną z form działalności jest inicjatywa "Wakacje marzeń", w ramach której, wraz z Jolantą Kwaśniewską - Kayah Mirecka-Ploss zaprosiła około 180 polskich dzieci na dwutygodniowe wakacje do USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tu nie chodzi o Kutza i region tylko ludzi którzy zginęli i ich rodziny po tragedii Caritas,telewizja TVP i wiele innych organizacji pieniążki zbierali teraz milczą,tradycyjnie te organizacje wykorzystały śmierć górników dla własnych celów, purpuraci z własnych stołów nawet okruszka chleba nie podarują, nie wspomnę o telewizji bo szkoda słów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę a niektórzy tyle godają, że Polska nic Śląskowi nie daje. Ciekawe zresztą, jak Ślązacy potrzebują kasy od innych Polaków to nazywają ich rodakami ale w innych sytuacjach to już nie jesteśmy w ich rozumieniu jednym narodem, który się powinien trzymać razem.

PS Ja bym Kutzowi nic nie dał a także nic od niego nie wziął.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.