Facebook Google+ Twitter

Polonia chce się zlustrować

Kilka dni temu Polonia chicagowska przesłała do Ministerstwa Sprawiedliwości USA petycję, w której domaga się od Amerykanów deportacji byłych, tajnych współpracowników PRL-owskich służb specjalnych.

Pod koniec marca w środowisku polonijnym w Chicago powstała petycja, w której Polonusi zwracają się do US Justice Department (Ministerstwa Sprawiedliwości) z żądaniem, by imigracyjne władze USA deportowały ze Stanów Zjednoczonych te osoby, którym zostanie udowodniona współpraca z komunistycznymi służbami specjalnymi na podstawie ujawnionych dokumentów z IPN.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Spula zapowiedział, że KPA zwróci się do IPN z prośbą o sprawdzenie przeszłości najważniejszych działaczy KPA.

Polonia jest ostatnim "bastionem", który nie został dotychczas poddany lustracji, głównie z tego powodu, iż środowiskiem tym zajmował się wywiad, a nie "klasyczna" Służba Bezpieczeństwa. Dokumenty te były - i w znacznej mierze są nadal - objęte klauzulą tajności. Dlatego nie można było ujawnić nazwisk tajnych współpracowników służb komunistycznych.

Także pod koniec marca w mediach polonijnych ukazało się szereg artykułów i wywiadów na temat konieczności lustracji Polonii. Ich autorzy są zdania, że byli agenci mogą jeszcze dzisiaj być szkodliwi dla środowiska polonijnego.

Pewną odmiennością w stosunku do lustracji nadwiślańskiej jest możliwość deportacji byłych agentów, pozbawienie ich prawa pobytu czy obywatelstwa amerykańskiego, czego domaga się bardziej radykalna część chicagowskiej Polonii.

kopia petycji Polonii do US Justice DepartmentPoniżej prezentuję kopię jednej z wyżej wspomnianych petycji. Podpisy zbierane są w dalszym ciągu. Polonusi kierują swój list także do najwyższych władz RP z prośbą o poparcie ich żądań wobec władz USA.

Polecamy także wywiady na ten temat w telewizji i radio chicagowskim:

www.tvpchicago.tv oraz www.jvlradio.comMarek Ciesielczyk jest dr politologii Uniwersytetu w Monachium oraz autorem pierwszej w języku polskim książki na temat historii rosyjskiej i sowieckiej policji politycznej. W marcu w Chicago wygłosił prelekcję na temat lustracji Polonii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A swoją drogą to ciekawe, czy macki lustracyjne znajdą podatny grunt w USA?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.