Facebook Google+ Twitter

Polonijne Boże Ciało w Dortmundzie

Boże Ciało to wyjątkowe misterium, bardzo bliskie naszym słowiańskim duszom. Jakaś niesamowita aura towarzyszy zawsze temu wydarzeniu. Moja mama bardzo kochała to święto i mówiła, że w tym dniu nawet ptak gniazda nie wije.

Myślę że prawda o ptaku i prawda o naszej emigracji jest piękna i od serca. W kazaniu ksiądz prałat dr. R. Mroziuk nazwał ceremonię procesji na Boże Ciało demonstracją wiary. Ja myślę, że jest też świadectwem naszej tutaj obecności i dowód na istnienie mniejszości narodowej polskiej co dla Niemców wcale takie oczywiste nie jest.

Tak żyjemy i chwalimy naszego Boga, wychowujemy nasze dzieci i nawet wtedy, gdy przyjdzie nam pozostać tutaj na wieczność, to wierzymy, że duch polski będzie unosił się nad nami. Łatwiej znaleźć spokój, gdy ma się miejsce schronienia.

W Niemczech religijne procesje budzą duże zainteresowanie. Ludzie oglądają przez okna
i wiedzą, że to Polacy świętują swoje święto. Wyróżniamy się z całej palety narodów nie tylko pięknymi strojami narodowymi, albo strojami dzieci z pierwszej komunii, ale każde polskie duchowe wydarzenie otacza wyjątkowa tkliwość znamienna Polakom.

Pisałam już o tym, że kościół polski na emigracji to katedra polskości i jeszcze raz to potwierdzam. W moim przekonaniu bez polskiego kościoła byłoby nam polonusom o wiele trudniej i nie wierzę aby świecka instytucja potrafiła zstąpić kościół .

z Dortmundu Stanisława Zdrodowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

sumienie slepym jest sedzia .... diabel nas kocha na widlach podaje wypieczone w rozkoszy chwile zajadamy sie wliczajac niestrawnosc .... czlowiek jest dzieckiem ......

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

W moim przekonaniu bez polskiego kościoła byłoby nam polonusom o wiele trudniej przetrwac na obczyznie ,i nie wierzę aby świecka instytucja potrafiła zstąpić kościół .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.