Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17344 miejsce

Polonijny „Dwukropek” dla rodaków w RPA

Prasa polonijna ma wielkie znaczenie dla podtrzymania języka polskiego wśród rodaków przebywających za granicą. Jednym z tytułów polonijnych jest "Dwukropek", wydawany w RPA.

Strona tytułowa miesięcznika Dwukropek nr 132 / Fot. z redakcji DW RPAPrasa polonijna ma wielkie znaczenie dla podtrzymania języka polskiego wśród Polaków przebywających za granicą. Kolejny atut mediów polonijnych to dość często informacje z ojczystego kraju, zawierające informacje o wydarzeniach z pierwszej ręki.

Redaktor naczelna "Dwukropka", Joanna Majksner - Pinska, należy do środowiska polonijnego Cape Town w Republice Południowej Afryki, gdzie mieszka wraz z mężem Markiem i pracuje. Jest członkiem zagranicznym Stowarzyszenia Światowego Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie. We wrześniu 2011 uczestniczyła w XIX Forum Polonijnym w Polsce.

Pismo, które redaguje, przybliża Polonii w RPA aktualne wydarzenia z Polski, sięga do materiałów historycznych, prowadzi też rubryki o lżejszej tematyce.
W marcowym numerze miesięcznika kulturalno-edukacyjnego dla Polaków w Cap Town, obok pięknych zdjęć, znalazło się dużo informacji ważnych dla tego środowiska.

Jedną z ważniejszych informacji jest wspomnienie o zmarłej w lutym Wisławie Szymborskiej.Jeden z nekrologów / Fot. Fot.Henryk Czechowski Autor tekstu przypomina fakty z biografii, nie zawsze znane czytelnikom. W stałej rubryce, przedstawiającej narodowych bohaterów i twórców, w tym numerze znaleźli się: Ignacy Łukasiewicz, odkrywca polskiej nafty (8 marca minęła 190. rocznica jego urodzin) oraz Józef Wybicki, autor "Pieśni legionów polskich we Włoszech" czyli polskiego hymnu. Jest tu też wzmianka o Stefanie Banachu, światowej sławy matematyku, współtwórcy w okresie między wojennym Lwowskiej Szkoły Matematycznej. "Dwukropek" zamieszcza też tekst o 130. rocznicy urodzin matematyka Wacława Sierpińskiego, lwowianina z urodzeniaJoanna Majksner - Pinska / Fot. Fot.Henryk Czechowski

W ramach przeglądu miejsc wartych do obejrzenia w Polsce, na mapie "Dwukropka" znalazł się Pałac w Kozłówce koło Lublina.

O czym jeszcze przeczytamy w marcowym "Dwukropku"? Między innymi o
„Gregorianach", żakowskim święcie obchodzonym 12 marca w dzień świętego Grzegorza, przypomnimy sobie ważne daty np. Dzień Kobiet 8 marca,Dzień Mężczyzn 10 marca, czy mało popularne święto liczby Pi.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.