Facebook Google+ Twitter

Polonusi w Rzeszowie wycinają hołubce

W Rzeszowie od 18 do 23 lipca trwał XIV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W jego ramach zespoły z całego świata występowały na estradzie w rzeszowskim rynku oraz na koncertach w Hali Podpromie.

Logo XIV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie / Fot. Materiały organizatora Od 1969 roku, co trzy lata, tancerki i tancerze polonijnych zespołów folklorystycznych z całego świata przyjeżdżają do Rzeszowa na występy, które odbywają się w ramach Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W tym roku organizatorami XIV edycji Festiwalu byli "Wspólnota Polska", prezydent miasta Rzeszowa i marszałek województwa podkarpackiego. Festiwal rozpoczął się barwnym Korowodem Zespołów, który przeszedł ulicami Rzeszowa.

Przez sobotę i niedzielę na estradzie w Rynku w trzech, trzygodzinnych blokach ludowe kujawiaki, mazurki, krakowiaki i inne polskie tańce prezentowały, jak przystało w pięknych ludowych strojach, członkowie 43 zespołów, z 15 krajów świata. Polonusi przyjechali na Podkarpacie m.in. z Ukrainy, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii. Występom towarzyszył Kiermasz Rzecha. Można było popróbować regionalnych potraw, zakupić rzeźbione przez lokalnych twórców ludowe świątki, artystyczne ozdoby, pamiątki, a także publikacje o Podkarpaciu.

Festiwal, zgodnie z tradycją, zakończył się wielkim koncertem galowym w Hali Podpromie. Wystąpiły podczas niego wszystkie zespoły, biorące udział w Festiwalu. Dużym zainteresowaniem cieszył się również inny organizowany w ramach Festiwalu występ pt. „Tańce i pieśni krajów zamieszkania”. Podczas niego zespoły zaprezentowały stroje, tańce i kulturę krajów, z których przybyły.

Ze względu na fakt, że w 2009 roku minie 40 lat od pierwszych festiwalowych występów w Rzeszowie, tegoroczny Festiwal ma szczególne znaczenie. Organizatorzy chcą, by zainaugurował on Rok Kultury Polonijnej. Jubileuszowe obchody zakończy w 2009 roku 7. Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju. Pomiędzy tymi dwoma imprezami Wspólnota Polska chce przygotować szereg kolejnych imprez promujących polską kulturę.

Szczegółowy program Festiwalu oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie organizatora


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.