Facebook Google+ Twitter

Połowa Turków chce przystąpienia ich kraju do UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-02 14:47

Połowa Turków chce zjednoczenia swojego kraju z Unią Europejską - tak wynika z przeprowadzonych w ostatnich tygodniach sondaży. Turcja jest obok państw bałkańskich jednym z tych krajów, w których negocjacje członkowskie są zaawansowane. Jednak ostatnio Unia zamroziła 8 rozdziałów negocjacyjnych, z powodu konfliktu na Cyprze.

Rozmowy Brukseli z Turcją rozpoczęły się ponad 20 lat temu. Przez ten czas były kilkakrotnie przerywane i wznawiane. Mimo to Turcy nie tracą nadziei i wierzą, że ich kraj wkrótce zostanie członkiem Unii.

35-letni Cengiz, który mieszka po azjatyckiej stronie Stambułu, a pracuje w sklepie po europejskiej stronie mówi, że gdy Turcja wejdzie do Unii, dostanie więcej pieniędzy, a do jego sklepu będzie zaglądać więcej turystów z zachodu. - Geograficznie jesteśmy w Europie. W przyszłym roku Stambuł będzie europejskim miastem kultury. Przyniesiemy Europie różnorodność, bo jesteśmy między Europą, Azją i Bliskim Wschodem. Żyją tu muzułmanie i chrześcijanie - dodaje inny mieszkaniec Stambułu Murat.

Według sondaży, poparcie dla wejścia do Unii w ostatnich latach spadło w Turcji z 70 do 50 procent. Powodem są nie tylko przeciągające się negocjacje, ale także wzrost znaczenia nacjonalistów i konserwatywnych muzułmańskich duchownych.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.