Facebook Google+ Twitter

Polowanie na Kaddafiego. Siły NATO łamią rezolucję ONZ?

Głównodowodzący siłami NATO w Libii, admirał Samuel Locklear przyznał, że naloty na libijską stolicę miały na celu zabicie Muammara Kaddafiego. Działania natowskiej koalicji mogą okazać się naruszeniem rezolucji ONZ.

 / Fot. Airman Delia A. Castillo/US Air Force/public domainRewelacje na temat prawdziwego celu nalotów NATO na Trypolis ujawnił amerykański kongresmen Michael Turner. Wiedzą na ten temat podzielił się nim, dowodzący libijską misją, admirał Samuel Locklear.

Czytaj też: Kaddafi ucieknie na Białoruś?


Amerykański admirał powiedział m.in., że zakres zadań zleconych siłom NATO przez Radę Bezpieczeństwa został przez natowskich dowódców zinterpertowany w taki sposób, by umożliwiło to zlikwidowanie najwyższego dowództwa libijskich sił zbrojnych, w tym samego Muammara Kaddafiego.

Zdaniem Turnera, który z ramienia Partii Republikańskiej zasiada w Komitecie Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, siły NATO mogły dopuścić się naruszenia rezolucji ONZ, na podstawie której wykonują swoją misję w Libii. "Zakres zadań realizowanych przez NATO znacznie wykracza poza ochronę ludności cywilnej" - powiedział Turner.

Muammar Kaddafi / Fot. James (Jim) Gordon/You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work; to remix - to adapt the work/WikiCommons

Czytaj też: Kaddafi wypowiedział wojnę Włochom


Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych z dnia 26 lutego 2011 roku, siły międzynarodowej koalicji miały ograniczyć się do trzech głównych zadań: ochrony ludności cywilnej, kontroli czasowo zamkniętej przestrzeni powietrznej oraz egzekwowania embarga na broń nałożonego na reżim Kaddafiego. Dokument nie precyzuje jednak w jaki sposób realizowane mają być poszczególne zadania.

Samoloty NATO wielokrotnie na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy bombardowały siedzibę Muammara Kaddafiego oraz bazę wojskową w Trypolisie, z której dyktator zarządza obecnie państwem. W jednym z takich nalotów śmierć poniósł syn Kaddafiego oraz jego trzej wnukowie.

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.