Facebook Google+ Twitter

Polowanie na miny rozpoczęte

Wczoraj okręty w międzynarodowej obsadzie, po naszym dowództwem rozpoczęły operację oczyszczania wschodniego Bałtyku z min morskich. Szacuje się, że po II wojnie światowej na dnie morza pozostało około 50 tysięcy min.

ORP "Flaming" wypływa z Kłajpedy na morska operację. / Fot. P. Wojtas (MW RP)Od 20 sierpnia do końca miesiąca trwać będą działania przeciwminowe w ramach operacji Open Spirit 2013. Jest to zainicjowana w 1997 roku międzynarodowa operacja zwalczania niebezpiecznych pozostałości po czasach wojen światowych prowadzona w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”. Obecnie okręty działają na wodach Litwy.

W dziesięciodniowej operacji bierze udział dwanaście okrętów wspomaganych czterema grupami nurków-minerów. Polskę reprezentuje okręt dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO - ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz grupa nurków minerów z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni.

ORP "Flaming" wypływa z Kłajpedy na morska operację. / Fot. P. Wojtas (MW RP)W pierwszej kolejności oczyszczane będą podejścia do portów oraz trasy żeglugowe, a następnie akweny o znaczeniu drugorzędnym dla żeglugi, na których toczyły się działania wojenne. W akcji biorą udział okręty i grupy nurków-minerów z Belgii, Danii, Estonii, Holandii, Litwy, Łotwy, Polski i USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.