Facebook Google+ Twitter

Polowanie na rencistów w tarnowskich autobusach miejskich

W ostatnich dniach dzięki aktywności firmy sprawdzającej bilety w miejskich autobusach w Tarnowie, gwałtownie zwiększyła się liczba rencistów, którzy mają zapłacić kary pieniężne za jazdę z niewłaściwym biletem. Czy renciści oszukują czy...

W Tarnowie rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej, ukaranych "mandatami" za jazdę bez ważnego biletu. Czyżby tarnowianie nagle zaczęli oszukiwać miasto?

Kontrolerzy wynajętej firmy wyłapują tarnowskich rencistów z niewłaściwymi legitymacjami i wręczają zaproszenia do uiszczenia stu złotych, co często stanowi jedną piątą miesięcznej renty przyłapanego człowieka.


O co właściwie chodzi?Biurokraci miejscy wymyślili nowelizację przepisów, które wyszczególniły osoby uprawnione do zniżek. Problem w tym, że nowe prawo pozbawia ulgi tych rencistów, którzy po śmierci małżonka zrezygnowali ze swojej renty i zdecydowali się na pobieranie wyższej renty po zmarłym.

Jest jednak wyjście. Rencista lub emeryt może złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie zaświadczenia o tym, że kiedyś miał prawo do swojej renty. Po odstaniu swego w kolejce po takie zaświadczenie trzeba w ciągu trzech dni złożyć w Zarządzie Komunikacji Miejskiej odwołanie. Wtedy można liczyć, że miasto wspaniałomyślnie zrezygnuje ze ściągania 100 zł.

Rencista też może złożyć w ZUS-ie podanie o nową legitymację, gdyż zaświadczenie ważne jest tylko 6 miesięcy i po tym okresie znowu można dostać mandat. Legitymacja uprawnia natomiast do zniżek cały czas. Tak twierdzi Zarząd Komunikacji Miejskiej. ZUS twierdzi coś innego: że legitymacji nowej nie wyda, a niepełnosprawni renciści mogą co 6 miesięcy postać sobie w kolejce po nowe zaświadczenie. Kto ma rację ZUS czy ZKM?

Sytuacja nie jest tak absurdalna, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Pamiętać należy, że swego czasu uczeń podróżujący PKP, który miał nieważną legitymację, został aresztowany. W Tarnowie jak na razie rencistom to nie grozi. I z tego powinni się cieszyć.

ZOBACZ TAKŻE:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/27053.html.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.