Facebook Google+ Twitter

Polsat zapłaci za słowa Szczuki

Ponad trzy lata temu Kazimiera Szczuka, będąc gościem w programie Kuby Wojewódzkiego, naśmiewała się z niepełnosprawnej Magdy Buczek. Sąd Najwyższy orzekł, że Polsat musi zapłacić za te słowa rekordowo wysoką grzywnę.

 / Fot. Sławek http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Kazimiera_Szczuka.jpg&filetimestamp=20071103202606Mimo że program Kuba Wojewódzki już od kilku lat emitowany jest przez TVN, to [b]Polsat wciąż odczuwa skutki jego obecności w swojej ramówce. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego stacja telewizyjna będzie musiała zapłacić karę w wysokości 500 tysięcy złotych. Dlaczego?

Gościem jednego z programów Wojewódzkiego była [b]Kazimiera Szczuka
, znana z ciętego języka, o którym mieliśmy okazję przekonać się, gdy prowadziła Najsłabsze ogniwo. Kiedy dziennikarz zapytał ją o plotki związane z jej rzekomo planowaną pracą w Telewizji Trwam lub Radiu Maryja, ta odparła, że jest zafascynowana pewną postacią z tegoż radia - chodziło o Magdę Buczek.
Ja nie wiem, jak ona się nazywa. To jest jakby taka stara dziewczynka, założycielka Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych. I ona mówi taką specjalną ma melodię (głosu) - powiedziała Szczuka, po czym zaczęła parodiować dziewczynkę.

Magdalena Buczek to obecnie dwudziestodwuletnia kobieta. Od urodzenia cierpi na wrodzoną łamliwość kości. W wieku dziewięciu lat założyła, wspominane już, pierwsze Podwórkowe Kółko Różańcowe Dzieci. Później miała swoją rubrykę w "Małym Gościu Niedzielnym", a następnie audycję w Radiu Maryja i program w TV Trwam. O incydencie dowiedziała się przypadkiem i obiecała, że będzie się modliła za panią Szczukę.

Czołowa polska feministka tłumaczyła się, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że Madzia jest osobą niepełnosprawną i nie chciała w żaden sposób jej urazić. Wielokrotnie przepraszała dziewczynkę w mediach za swoje słowa, jednak nie wszyscy uwierzyli w jej szczere intencje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

Sam przekonałem się, że wiele osób nie zna Magdy Buczek, więc właścwie Szczuka nie musiała też jej znać (jak było na prawdę, nie wiem...).

Włodzimierzu, napisałeś, że "wielu z tych młodych ludzi którzy słuchali Madzi Buczek, nie stoi teraz wieczorem "za winklem" żeby kogoś pobić i ograbić". Co ma piernik do wiatraka? Nie widzę związku, a tak na marginesie pisanie, że dzisiejsza młodzież jest zła (z zasady) bardzo mnie irytuje, bo uważam, że tak wcale nie jest. Jesteśmy oceniani przez pryzmat wąskiej grupy. Czemu nikt nie pisze o tym jak wielu młodych ludzi aktywnie działa w wolontariacie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Włodzimierzu D.
Po pierwsze, jeśli tak podsumowujesz mój komentarz, miej odwagę podpisać się imieniem i nazwiskiem oraz zamieścić swoje foto (tak jak to robią wszyscy przyzwoici użytkownicy tego portalu).

Po drugie - naprawdę nie masz powodu, żeby mi współczuć. Mój gust zostaw w spokoju, nie tobie to oceniać.

Po trzecie - w moim komentarzu odwołałam się do racjonalnych argumentów, natomiast ty używasz takich uogólnień, które są wręcz absurdalne: "I jestem pewien, że wielu z tych młodych ludzi którzy słuchali Madzi Buczek, nie stoi teraz wieczorem "za winklem" żeby kogoś pobić i ograbić. A swoja drogą, to prawie cała Polska wiedziała, że Madzia Buczek jest osobą chorą, niepełnosprawną. Niestety i p. Szczuka musiała o tym wiedzieć"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 11:27

O niepełnosprawności Madzi dowiedziałem od znajomego z 10 lat temu. Odwróćmy role- W jednym z programów jeden z księży parioduje jąkanie pana Michnika. Ksiądz przesadził, czy też nie- jeśli ma być zachowana konwencja parodystyczna. Oczywiscie że tak, że takie zachowanie narusza godność człowieka (w takiej sytuacji nie ma sie szans na obronę-osoby z wadami fizycznymi, czy z wadami wymowy to wiedzą) i takiemu księdzu byłbym przeciwny. Pani Szczuka również naruszyła godność, lecz nie jestem za tym, żeby od razu karać.

Sama Madzia wybaczyła tej "biednej" kobiecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie wiem kim jest Madzia.
Dowiedziałem się o jej istnieniu dopiero przy okazji tej afery.
Nigdy jej nie słyszałem anie nie widziałem.

Co do programu "najsłabsze ogniwo", proponuję zobaczyć jak ten program jest prowadzony w innych krajach. Tam to dopiero są "siekiery".
Taka jest specyfika programu, takie są założenia, tak mam być.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, całkowicie się z Tobą zgadzam. Ja do dziś nie wiem, kim jest ta dziewczyna, a pojęcie o mediach mam niemałe.
"Feministka to osoba wykształcona, inteligentna i przestrzegająca zasad ludzkiego współistnienia". --> Panie Piotrze, skąd pan wziął taką definicję? Feministką może być zidiociałe, wiejskie babsko bez podstawówki, które wie, że chce równouprawnienia, a nie siedzenia w domu przy garach. Podane przez pana cechy nie mają nic do rzeczy. Proszę zerknąć do słownika, wikipedii, googli - gdziekolwiek. Wszędzie znajdzie pan poprawną definicję feminizmu. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Matko, poziom tej dyskusji zaczyna przypominać ten na forum Gazety. Co to znaczy, że prawie cała Polska wiedziała, że ta dziewczyna jest niepełnosprawna? Raczej prawie cała Polska w ogóle nie wiedziała, kim jest ta dziewczyna, Radio Maryja nie jest bowiem medium, którego słucha "cała Polska". Zupełnie nie czuję się do tematu przywiązana, ale jest dla mnie zabawne to, że podejrzewam, iż najwięcej osób dowiedziało się, kim jest to dziewczę dopiero wówczas, gdy wybuchła afera zainicjowana wypowiedzią Szczuki.

Proponuję odróżnić osobiste sympatie do pani Kazimiery od obiektywnej argumentacji. Bo nie chodzi o to, czy się wypowiedzi pani S. podobają czy nie, ale czy naruszają prawo, czy też nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jeszcze muszę dopisać co gołym okiem było widać w "najsłabszym ogniwie". Pani Szczuka jak tylko wyczuje słabego emocjonalnie człowieka, lubi psychicznie molestować. Może mnie teraz pozwać do sądu, tylko że ta Pani zapłaci koszta sądowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o Panią Szczukę, to z dużym prawdopodobieństwem można zdiagnozować że nie jest feministką. To że z jej ust wylatuje
potok wypowiedzi o feministycznym zabarwieniu nie znaczy że jest feministką. Feministka to osoba wykształcona, inteligentna i przestrzegająca zasad ludzkiego współistnienia. Co Pani Szczuka ma wspólnego z inteligencją ? No ma, jakiś tam poziom ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jarosławie. A jak to się ma koszt utrzymania więźnia w Polsce = 2200zł do bytowania na wolności ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katarzyna Błochowiak: Za co ta kara? Czy pani Szczuka naśmiewała się z niepełnosprawności prezenterki? NIE. Ona tylko naśladowała manierę jej głosu. Tak robi się w każdej parodii znanej osoby. Dlaczego na przykład aktorzy naśladujący znane osobistości z programie "Szymon Majewski Show" nie są oskarżani? A swoją drogą: skąd wiedzieć, że osoba nadająca audycję w radiu jest niepełnosprawna? Ta sprawa to jakiś nonsens."

Żaden nonsens! Zacznijmy od tego, że różnica między prezenterką a animatorką jest ogromna. I jestem pewien, że wielu z tych młodych ludzi którzy słuchali Madzi Buczek, nie stoi teraz wieczorem "za winklem" żeby kogoś pobić i ograbić. A swoja drogą, to prawie cała Polska wiedziała, że Madzia Buczek jest osobą chorą, niepełnosprawną. Niestety i p. Szczuka musiała o tym wiedzieć, bo i skąd potrafiłaby naśladować i tak przyjemniejszy w odbiorze głos Madzi niż ten który sama posiada. A prowadząc "Najsłabsze ogniwo" p. Szczuka zionęła jadem i ogniem, niczym wawelski smok. Tak więc Kasiu, jeżeli pociąga Cię w dalszym ciągu oglądanie oszołomów w stylu Majewski czy inni, to ja naprawdę szczerze Ci współczuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.