Facebook Google+ Twitter

Polsce grozi kara nawet 130 tys. euro dziennie za brak ustawy OZE

Polska może spodziewać się dotkliwych kar finansowych za brak ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dziś Komisja Europejska ogłosiła decyzję w sprawie skierowania przeciwko Polsce sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

 / Fot. DanutzDziś Komisja Europejska poinformowała o
skierowaniu kolejnej już sprawy przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Tym razem chodzi o brak dostosowania krajowych przepisów do unijnych regulacji. Termin wdrożenia dyrektywy 2009/28/WE o odnawialnych źródeł energii (OZE) minął w grudniu 2010 roku. Komisja wnioskuje o ukaranie Polski w wysokości 133 228,80 euro dziennie.Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami miał wejść w życie najpóźniej z początkiem tego roku. Tak się jednak nie stało. Ustawę od dłuższego czasu blokuje Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Finansów. Oba resorty krytykują między innymi przepisy zwalniające mikroproducentów energii z opłat za przyłączenia do sieci. Tymczasem jest to jedna z barier
blokująca rozwój małych i mikro instalacji OZE w Polsce.

„Polska została już pozwana przed Trybunał Sprawiedliwości za brak wdrożenia dyrektywy gazowej i dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej. Brak ustawy o OZE to kolejna sprawa, która kładzie się cieniem na wiarygodności Polski w oczach naszych europejskich partnerów" – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska.


Greenpeace od dawna zwraca uwagę na szereg patologii w obecnym systemie wsparcia dla energetyki odnawialnej, które ma zakończyć długo oczekiwana ustawa. Przykładem szwankującego systemu jest dotowanie współspalanie węgla z importowaną biomasą, które traktowane jest jako sposób produkcji zielonej energii, choć nie ma to żadnego ekologicznego i ekonomicznego uzasadnienia.

„Nowa ustawa umożliwi obywatelom inwestycje w odnawialne źródła energii bez konieczności przechodzenia przez żmudne procedury, które obecnie wiążą ręce wielu potencjalnym inwestorom. Uwolnienie energii spowoduje, że w 2020 r. nawet 10-20% energii będzie generowane w przydomowych elektrowniach. Takie rozwiązanie to prawdziwy skok ewolucyjny na miarę XXI wieku” – mówi Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace.

Organizacja Greenpeace przygotowała specjalny apel do Premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przyjęcie ustawy o OZE przez Radę Ministrów.

Link do komunikatu Komisji: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-259_en.htm

O niezrównoważonym wykorzystaniu biomasy:
www.ieo.pl/en/publications/doc_download/609-o-niezrownowaonym-wykorzystaniu-oze-w-polsce-i-patologii-w-systemie-wsparcia-oze.html

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: ustawa oze


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.