Facebook Google+ Twitter

Polsce potrzebna jest elektrownia atomowa

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-11-22 08:50

Wicepremier Ludwik Dorn uważa, że należy podjąć decyzję o budowie w Polsce elektrowni atomowej. Minister spraw wewnętrznych poinformował, że rząd poważnie rozważa współpracę z Litwą w tej sprawie.

Dorn powiedział w "Sygnałach Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, że na razie Polska nie dysponuje wystarczająco szeroką kadrą energetyków jądrowych, by samodzielnie realizować takie przedsięwzięcie. Stąd pomysł współpracy z Litwinami. Wicepremier dodał, że w tej sprawie zgłaszają się do nas także Francuzi i Rosjanie. O elektrowni atomowej wspominał już w swoim expose premier Jarosław Kaczyński.
- Czy nie powinniśmy już dzisiaj myśleć o energetyce atomowej - stwierdził premier. - W Unii Europejskiej jest odpowiednia technologia, dysponują nią przede wszystkim Francuzi. Opada powoli histeria wokół tej energetyki i są wszelkie szanse, żebyśmy w tej sprawie nie byli ciągle z tyłu, byśmy nie byli tylko zawsze imitatorami. Możemy gdzieś być, jeśli nie w samej czołówce, to w każdym razie w pierwszej grupie. Powinniśmy tego rodzaju wysiłki podjąć.
Elektrownia to jednak duży wydatek w granicach 2-4 mld dolarów. Według planów w ciągu najbliższych 20 lat powinny w Polsce powstać trzy elektrownie atomowe o łącznej mocy 1, 5 tys. Megawatów. Na pytanie czy powstanie elektrownia w Polsce, odpowiedź chyba już jest znana. Problem jednak w tym, gdzie? Może na Pomorzu.
Przed rokiem elektrownię atomową w Cierzniach zamierzał budować Mirosław Burak, burmistrz gminy Debrzno. Zgłosił taki zamiar w ministerstwie gospodarki. W ten sposób chciał przyciągnąć inwestora do Zielonego Parku Przemysłowego w Cierzniach. Mimo, że część terenu parku należy do Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej inwestorów nie widać.
- Elektrownie powstają w Czechach i jakoś nikt nie robi z tego problemu - mówił burmistrz Burak. - Jeśli tylko pojawi się konkretne zainteresowanie tą ziemią pod kątem elektrowni przeprowadzimy referendum, w którym zapytamy mieszkańców gminy co sądzą na ten temat.
Mieszkańcy Cierzni elektrowni jednak nie chcieli. Pomysł umarł śmiercią naturalną, tym bardziej, że w Cierzniach warunków do budowy tak ogromnej inwestycji nie ma.
Ostatnio mówiło się też o miejscowość Kopań w gminie Darłowo. Miejsce odwiedzili nawet pracownicy Państwowej Agencji Atomiststyki. Pierwsze plany budowy elektrowni atomowej na terenie gminy Darłowo pojawiły się już na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy planowano, że siłownia powstanie w okolicy jeziora Kopań. Po latach, kiedy zrezygnowano z elektorowi w Żarnowcu wycofano również pomysł umiejscowienia siłowni jądrowej koło Kopania. Teraz pomysł wraca. Gotowe są już nawet plany koncepcyjne. Nie oznacza to jednak, że inwestycja zostanie skończona, bo nie zgadzają się na nią lokalni samorządowcy.
- Atomy to my mamy w głowie i one nam podpowiadają, aby nie zgadzać się na takie inwestycje. Poza tym mamy już przygotowane plany przestrzenne na gminę i nigdzie nie ma wpisanych elektrowni - mówił Franciszek Kuprasz, wójt gminy Darłowo.
Podobnego zdania są samorządowcy i mieszkańcy powiatu puckiego, na terenie której leży Żarnowiec, słynny z próby budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
- Temat EJ Żarnowiec wraca jak bumerang co jakiś czas - powtarza starosta pucki Artur Jabłoński. - Nikt z samorządów ziemi puckiej, rozwijającej się turystycznie, takiego projektu nie popiera.
Kilka miesięcy temu na zlecenie starostwa Pracownia Badań Społecznych przeprowadził ankietę wśród mieszkańców powiatu - dwie trzecie badanych sprzeciwiło się powrotowi do budowania jądrowej elektrowni w Żarnowcu. Jako główne przyczyny podawano obawę przed katastrofą ekologiczną oraz negatywny wpływ na ruch turystyczny w regionie.
Takich obaw nie mają inne państwa. Szwecja, mimo że od lat mówi się tam o rezygnacji z elektrowni atomowych, dziś produkuje w nich najwięcej prądu. Zdanie na temat atomu zmieniają Niemcy i Finowie. Kanadyjczycy budują nowe reaktory w Korei Płd., Chinach i Rumunii.
SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.